Co na przysłowiowy “katar”, wg wschodnich metod?

Share

Medycyna to sztuka naśladowania leczniczych sił przyrody.
Hipokrates

Podaję kilkanaście receptur, zaczerpniętych z ciekawej pozycji: “350 recept zielarzy rosyjskich”, Stanisława Pełczyńskiego, 1993

Jedną z pierwszych zasad przy katarze, szczególnie przewlekłym, zalecaną przez rosyjskich lekarzy była zmiana użycia mleka i produktów mlecznych.

Przy przewlekłym, niealergicznym katarze zalecano stosowanie “sosu” z utartego chrzanu zmieszanego z sokiem z 2-3 cytryn, 2-3 razy dziennie. Po zażyciu tego lekarstwa przez pół godziny nie wolno nic jeść ani pić. Przez pierwszy tydzień lekarstwo będzie wywoływać silne łzawienie. Następnie, wraz z ustaniem łzawienia katar ustąpi. Chrzan powinien być świeży, nie starszy niż tydzień po zerwaniu, a lekarstwo można przechowywać dość długo w zimnym miejscu.

— 300 g czosnku, wymytego i obranego włożyć do półlitrowej butelki i zalać spirytusem. Naciągać 3 tygodnie i zażywać po 20 kropli codziennie w 1/2 szklanki mleka. Środek ten uważany byl za ogólnie wzmacniający, ale też i przeciwsklerotyczny.

— Przy grypie dobrze jest stosować nalewkę spirytusową z liści eukaliptusa. 20 g suchych, rozdrobnionych liści zalać spirytusem. Szczelnie zamknąć i naciągać 7-8 dni. Przecedzić i pozostałość wycisnąć. Stosować po 20-25 kropli rozpuszczonych w 1/4 szklanki przegotowanej wody.

— Cebula zawiera olejek zapachowy, kwas ascorbinowy, kwasy organiczne, karoten, witaminy B1 B2, B5, substancje grzybo – bakteriobójcze, sole wapnia, fosforu i inne substancje. Świeży sok jest używany przy anginach po 1 łyżeczce, 3-4 razy dziennie.

— W jarosławskiej guberni zapalenie płuc, przedłużający się kaszel i zapalenie oskrzeli też leczono aloesem. Lekarstwo przygotowywano w sposób następujący: 300 g miodu, pół szklanki wody i liść drobno pokrojonego aloesu, gotować na bardzo małym ogniu 2 godziny.Ostudzić i wymieszać. Przechowywać w chłodnym miejscu. Stosować po łyżce, 3 razy dziennie. Lekarstwo często zapisywano dzieciom.

— Zalecane poniżej lekarstwo stosowano w Rosji nie tylko przy suchotach, ale i przy przewlekłym kaszlu, zapaleniu płuc, zapaleniu oskrzeli.Wjego skład wchodzi miód (lipowy) 1300 g, drobno posiekane liście aloesu 1 szklanka, 200 g oliwy z oliwek, 150 g pączków brzozy, 50 g kwiatów lipy.
Przed przygotowaniem, zerwane i przemyte przegotowaną wodą liście aloesu położyć na 10 dni w chłodnym i ciemnym miejscu. Roztopić miód i włożyć rozdrobnione liście aloesu. Mieszaninę dobrze wstrząsnąć. Oddzielnie w dwóch szklankach wody zagotować brzozowe pączki i kwiat lipy, pogotować 1-2 minuty.Wlać przecedzony i wyciśnięty wywar do ostudzonego miodu.Wymieszać i rozlać do dwóch butelek, dodając do każdej, po równo, oliwy z oliwek. Przechowywać w chłodnym miejscu. Stosować po łyżce, 3 razy dziennie. Przed użyciem wstrząsnąć.

— Korzeń prawoślazu lekarskiego, pokrojony i wysuszony stosuje się jako środek wykrztuśny i przeciwzapalny przy katarach górnych dróg oddechowych, szczególnie u dzieci. 15 g korzenia zalewa się 1/2 litrem zimnej wody i naciąga dobę. Stosować łyżeczkę 4-5 razy dziennie.

— Nie tylko konfitury z malin są jednym z najstarszych lekarstw przy przeziębieniach.Dobrym środkiem na poty jest napar z liści i łodyg malin.Wywar z liści stosuje się przy leczeniu zapalenia oskrzeli, krtani i jako środek wykrztuśny. Liście i łodygi zalewa się wrzątkiem i pozostawia do naciągnięcia. Stosuje się na noc przed snem. Uważać na przeciągi.

— Aby ułatwić odrywanie się flegmy wskazane jest stosowanie syropu z borówki zmieszanego z miodem, w równych propoprcjach.

— Wymieszać świeży sok z marchwi z mlekiem, w równych proporcjach. Stosować przy kaszlu 5-6 razy dziennie.

— W środkowej Rosji jednym znajpopularniejszych sposobów leczenia kaszlu, szczególnie u dzieci, był sok z czarnej rzepy.Utrzeć rzepę na tarce i wycisnąć sok. Zmieszać go z łyżką miodu. Stosować po 2 łyżki, na 15-20 minut przed jedzeniem, 3-4 razy dziennie.

— Czarną rzepę,wymytą i obraną pokroić na drobne kawałki, przysypać cukrem pudrem. Po 6 godzinach wytworzy się sok, którego można używać przy kaszlu u dzieci, po łyżce, co godzinę.

— Czarną rzepę wymyć, obrać i pokroić w kostkę.Włożyć do garnka, posypać cukrem i dusić w piekarniku około 2 godzin.
Gotową papkę przecedzić, ostudzić i wlać do butelki. Przechowywać w chłodnym miejscu.Nalewać na gorącą łyżkę, aby sok był ciepły i pić po łyżeczce 5-6 razy dziennie, przed snem, przy kaszlu.

— Wziąć dużą cebulę, oczyścić, wymyć i utrzeć na tarce.Wymieszać z gęsim tłuszczem.Wcierać w klatkę piersiową i szyję. Owinąć ciepłą chustą. Rano, na czczo zażywać po łyżce tej mieszanki przy kaszlu.

— Nie zapominajmy o wywarach do zastosowania wewnętrznego i do płukania, sporządzonych z pojedynczych roślin leczniczych, szczególnie jeśli brakuje nam wszystkich niezbędnych składników do zestawu.To przede wszystkim takie znane i rozpowszechnione rośliny, jak: rumianek, szałwia, dziurawiec, żurawina, podbiał, begonia, malina moroszka, maliny,
eukaliptus, cebula, czosnek, owoce dzikiej róży.Warto zapamiętać i to, że: w czasie epidemii grypy zapobiegawczo zaleca się żucie korzenia tataraku.

— Bierzemy po równo kwiatów bzu i rumianku. Łyżkę rozdrobnionego surowca zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy na 15 minut, przecedzamy. Pijemy dziennie po 2-3 szklanki gorącego płynu.

— Inny przepis: kwiaty bzu, kwiaty rumianku, kwiat lipy, liść mięty pieprzowej – wszystkiego w jednako wej proporcji. Przygotować jak wyżej.

Źródło: “350 recept zielarzy rosyjskich”, Stanisława Pełczyńskiego, 1993

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz mnie
Aktualne posty z mojego bloga mogą być dostarczane bezpośrednio na twój adres e-mail.
Aby otrzymywać najnowsze posty ...
Powered By WPFruits.com