Naturalne suplementy diety – rozmowa z Justyną Lupą

Share

Dlaczego nie wystarczyły Ci suplementy oferowane przez farmacje czy sklepy sieciowe?

Mogły wystarczyć, bylebym miała pozytywne efekty, tzn. gdyby spełniały swoje funkcje. Substancje odżywcze w zwiększonej dawce, skoncentrowane i działające ze sobą synergicznie działają leczniczo. Jeśliby suplementy te były w pełni wchłaniane przez nasz organizm, który wykorzystałby je do oczyszczania, regeneracji czy odżywiania nie musiałabym szukać dalej innych rozwiązań.

 Czym różnią się naturalne suplementy od tych z aptecznych półek?

Suplementy naturalne różnią się od suplementów syntetycznych i półsyntetycznych źródłem pochodzenia. Suplementy tzw. „naturalne” są produkowane przy użyciu substancji aktywnych pozyskiwanych ze źródeł naturalnych. Substancje te są całkowicie naturalnie wykorzystywane przez organizm, ze względu na ich synergiczność współdziałania ze sobą – identyczną do pożywienia, bo pozyskiwaną z natury. Aktywne związki ze źródeł naturalnych w produktach suplementacyjnych z wysokiej półki są zawsze w akompaniamencie związków, które występują razem w naturze. Jeśli można porównać działanie suplementów diety do działania pożywienia, to i efekty będą różne na korzyść suplementów tzw. „naturalnych”.

Pożywienie nadal spełnia swoje podstawowe funkcje i jest podstawą. Suplementy są dodatkiem do diety! Nawet te naturalne nie mają na celu zastępowania żywności! Substancje zawarte w suplementach diety najwyższej jakości wchłaniają się w taki sam sposób, a nawet nieraz o wiele lepszy w stosunku do wysoce przetworzonego pożywienia, do jakiego mamy dostęp obecnie najczęściej na półkach sklepowych.

 Dlaczego naturalnych suplementów diety nie można zakupić w sklepach czy aptekach?

Koszt produkcji suplementów przy użyciu technologii, które zostawiają najwięcej substancji odżywczych takie jak np. technologia liofilizacji podwyższa koszt wytworzenia produktu. Dodatkowo źródło surowców, pozyskiwanie i transport o wiele więcej kosztują niż laboratoryjnie skomponowane związki chemiczne. By móc zachować przystępną cenę produktów takiej marki, firmy muszą ograniczyć koszty pośredników. Można to zrobić za pomocą dystrybucji bezpośredniej, czyli w sprzedaży bezpośrednio od producenta do klienta za pomocą prężnie rozwijającej się branży network marketingu, inaczej mlm multi level marketingu. Taki sposób dystrybucji dóbr i usług zyskuje coraz to większe zainteresowanie.

 W jaki sposób są pozyskiwane naturalne suplementy diety?

Firmy, które dostarczają świetnej jakości produkty dbają o to, by pozyskiwać aktywne składniki roślinne z plantacji organicznych i ekologicznych, a jeśli takich nie mogą znaleźć z plantacji z najmniejszym wpływem zanieczyszczenia. Podczas produkcji firmy takie zwracają uwagę, by zawsze, gdy tylko to możliwe, stosować formy składników aktywnych, mających wysoką możliwość przyswajalności i wykorzystania przez organizm ludzki. Warto nadmienić, że produkty te są oczyszczone z ewentualnych substancji niekorzystnych dla organizmu ludzkiego. Częściej metale ciężkie znajdziemy w rybach z hodowli niż w Omega 3 w suplemencie. Oczywiście traktujemy pożywienie jako pierwsze, więc by ominąć taką możliwość wybierajmy ryby np. z dobrego źródła.

Dlaczego lekarze nie polecają swoim pacjentom stosowania naturalnych suplementów diety?

Jest już rzesza lekarzy, którzy są świadomi korzystnych efektów stosowania suplementów diety z najwyższej półki. Jednak nie przepisują tak suplementów diety jak leków. Lekarze tak naprawdę nie zostali przeszkoleni na studiach do używaniu produktów suplementacyjnych w leczeniu lub wsparciu organizmu przy danych chorobach. Naturalnymi metodami leczenia zajmuje się medycyna alternatywna i ludzie wyuczeni w tym zakresie lub pasjonaci, którzy w tym temacie mają o wiele większą wiedzę i doświadczenie niż lekarze medycyny klasycznej. Lekarze nie mają obowiązku znać leczniczych właściwości substancji roślinnych, ziół, witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, czyli leczniczego działania pożywienia na organizm ludzki.

Gdzie możemy zakupić naturalne suplementy diety?

Suplementy diety są już szeroko dostępne. Jest wiele firm, które posiadają w swojej ofercie produkty z wysokiej półki (niekoniecznie drogie). Najbezpieczniejsze produkty można zakupić w tak zwanych sklepach ze zdrową żywnością. Niestety często ekspedientka nie jest przeszkolona z doboru produktów pod indywidualne potrzeby klienta co uniemożliwia prawidłowy dobór produktów. Planując zakup w sklepie ze zdrową żywnością, zróbmy rozeznanie, sprawdźmy firmę, skład, synergię, właściwości itp. Można również zakupić produkty suplementacyjne z wysokiej półki bezpośrednio u producentów w systemie sprzedaży multi level marketing. Dzięki temu systemowi sprzedaży znamy osobę, która może nam pomóc w zakupie produktów po cenach klubowych, (czyli niższych) mając kartę stałego klienta. Dobrą praktyką jest sprawdzenie osoby, dzięki której zyskujemy dostęp do polecanych przez nią produktów rozpoznając, czy sama ich używa, czy może się z nami podzielić szczegółowymi informacjami na temat firmy i jej oferty, w końcu można poszukać opinii na temat firmy i produktów również w Internecie.

Jak dobrać sobie odpowiednie suplementy diety bez wsparcia i rady specjalisty?

By dobrać dla siebie produkty suplementacyjne, by były dla nas korzystne bez udziału drugiej osoby, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcemy po nie sięgnąć?

Czy mamy niedobory substancji odżywczych (na podstawie wyników badań z krwi czy z włosa), a szybki tryb życia nie pozwala na natychmiastowe wprowadzenie zmian i  poprawy w diecie?

Czy może miewamy objawy nierównowagi w organizmie, np. mamy kłopoty z systemem trawiennym i chcemy poprawić pracę jelit za pomocą błonnika oraz dobrych bakterii tworzących mikroflorę jelitową, by polepszyć pracę jelit?

Nie musimy być wykwalifikowanymi ekspertami, by wiedzieć, że błonnik jest dla nas ważnym elementem w diecie a także, że probiotyki są zawsze dla nas zbawienne. Po cokolwiek byśmy nie sięgnęli, jeśli chodzi o tzw. „produkty naturalne”, jeśli będziemy stosować sie do zaleceń na opakowaniu odnośnie dawkowania (zazwyczaj podane dawki są dawkami profilaktycznymi), to będziemy zawsze bezpieczni, a efekty zauważymy po kilku, kilkunastu tygodniach.

Natomiast, jeśli chcemy uzyskać wsparcie dla organizmu pod kątem konkretnych schorzeń, warto skorzystać z konsultacji z doświadczoną osobą. Suplementy diety zawsze używamy, jako wsparcie dla organizmu. Porady otrzymane od osoby nawet najbardziej doświadczonej w suplementacji nie zastąpią odpowiednich badań lekarskich oraz leczenia klasycznego.

Czy stosowanie tych suplementów przewlekle lub w nadmiernych ilościach może mieć szkodliwe działanie na nasz organizm?

Jak wspominałam suplementy diety są dodatkiem i nigdy nie powinny zastępować podstawy, jakim jest pożywienie. Jednakże spadek jakości produktów odżywczych oraz stresujący tryb życia jaki większość z nas prowadzi, powoduje iż w naszych organizmach zwiększa się zapotrzebowanie na antyoksydanty,  które mają za zadanie ochronę naszych komórek i walkę ze stresem oksydacyjnym. Również potrzebne są obecnie w zwiększonym zakresie wszelkie kuracje oczyszczające, które usprawniają działanie naszych organów oczyszczających. Dlatego też stosowanie suplementów najwyższej jakości jest wręcz niezbędne! Do nich zaliczamy soki i suplementy w tabletkach, które mają działanie albo oczyszczające, albo regenerujące, odżywiające lub alkalizujące. Przyczyniają się do pozytywnych efektów funkcjonowania organizmu pod wpływem zwiększonego poziomu negatywnych bodźców, jakie obecnie wszyscy doświadczamy.

Jeśli natomiast stosujemy suplementy naturalne w jakimś konkretnym celu i zalecono nam zwiększone ich ilości i wyższe dawkowanie, musi istnieć przyczyna i konkretny powód a także zaplanowany czas, w którym przyjmujemy wyższe dawki tychże produktów. Osoby, które stosują produkty suplementacyjne w dłuższym okresie, czy przez cały czas, mają o wiele lepsze zdrowie od tych, którzy ich nie zażywają. Nie ma nic złego w przewlekłym stosowaniu naturalnych suplementów. Produkty pochodzenia naturalnego nie łatwo jest przedawkować, bo są one tak skomponowane, że nadmiar danych substancji jest po prostu usuwany z organizmu, a te, które mogą zostać zgromadzone, są magazynowane na poczet przyszłego wykorzystania. Jeśli są substancje, których zalecana ilość nie może być przekroczona, to można przeczytać taka informację na opakowaniu i należy dostosować się do zaleceń.

Pełny wywiad przeczytasz również tutaj: Naturalne suplementy diety – rozmowa z Marzeną Kolano Diet & Nutrition Advisor

Autor: Justyna Lupa · 22 maja 2015

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz mnie
Aktualne posty z mojego bloga mogą być dostarczane bezpośrednio na twój adres e-mail.
Aby otrzymywać najnowsze posty ...
Powered By WPFruits.com