Zakwas z buraków

Share

zakwas-z-buraków-buraczany-flora-bakteryjna-dokwaszenie-żołądka-sposób-na-zgagę-porady-dietetyczne-Marzena-Kolano

Zakwas z buraków jest niezwykle prosty do zrobienia i posiada niezwykłe również właściwości.

Odkąd pamiętam, lubiałam smak barszczu na zakwasie. Wolę taki znacznie bardziej jak słodki. Niemniej jednak robiąc barszcz pozbywamy się niestety dobroczynnych bakterii z zakwasu, który dodajemy do wywaru, ponieważ na koniec pogrzewamy zupę do momentu wrzenia. Cenne bakterie, które były w zakwasie zostaną zniszczone w tym procesie.

Co takiego ma w sobie zakwas, że jest tak cenny dla naszego zdrowia?

Zakwas z buraków zawiera:

  • cenną florę bakteryjną, która nie tylko pomaga rozwijać florę bakteryjną jelit, ale także jest cennym środkiem w ochronie śluzówki żołądka poprzez wspieranie produkcji kwasu solnego. Utrzymanie odpowiedniego PH w żołądku gwarantuje nam zamykanie się dwóch zwieraczy (wpustu żołądka i wypustu), zapobiegając refluksowi, zgadze i mdłościom.
  • kwas mlekowy, który jest wydzielany przez bakterie podcza kiszenia, korzystnie wpływa i wspiera utrzymanie odpowiedniego PH w jelitach i wspomaga cały przebieg procesu trawienia, zwłaszcza wydalanie. Picie 30 ml. (do maksymalnie jednej szklanki zakwasu z buraków na czczo) zapobiega zaparciom.
  • betainę, której działanie wpływa na oczyszczanie wątroby z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, poprzez aktywowanie procesu metylacji (w tym metioniny). Betaina wspiera również działanie choliny, do której obowiązków należy rozkładanie nadmiaru tłuszczu w wątrobie.
  • betaninę, barwnik czerowo-bordowy, który zawarty jest również w takich owocach jak borówki, czy czarnej porzeczce. Betanina wnika do wnętrza bakterii i powoduje zahamowanie ich funkcji życiowych. Wprowadza je w tak zwany stan uśpienia. W takiej formie bakterie stają się bardzo łatwym łupem dla białych krwinek (makrofagów) i zostają w krótkim czasie zniszczone i usunięte z organizmu.
  • witaminy, jak wit. A, i wit. z grupy B, a także żelazo, potas, wapń, magnez
  • witaminę C – proces fermentacji, któremu buraki są poddawane, zwiększa jeszcze jej ilość. Dzięki temu kwas buraczany wpływa na utrzymanie dobrej odporności organizmu, ochronę komórek przed wolnymi rodnikami, a także wspiera uszczelnianie ścian żył;

Z czym łączyć sok z buraka, zakwas buraczany, czy buraki parowane, gotowane, czy blanszowane?

Z jabłkiem i jego pestkami.

Zawarte w jabłkach pektyny dodatkowo oczyszczają jelita z nagromadzonych w nim toksyn i wraz z betaniną odtwarzają zdrową florę bakteryjną.

Co jeszcze można dodać do zakwasu?

Sok z cytryny i pół łyżeczki octu jabłkowego. Będzie idealnym połączeniem w celu wsparcia produkcji soków żołądkowych.

 

PRZEPIS NA ZAKWAS Z BURAKÓW

Składniki:

• min. 2 kg buraków obranych
• woda filtrowana, ugotowana i ochłodzona
• 4 ząbki czosnku przecięte na pół
• można dodać pół szklanki zakwasu z ogórków (woda z ogórków kiszonych jako starter)
• można dodać kromkę chleba żytniego na wierzch, który ściągamy następnego dnia
• 2 łyżki soli morskiej, himalajskiej, kłodawskiej, kamiennej
• 2 listki laurowe
• 5 ziaren ziela angielskiego

Przygotowanie:

1. Buraki obieram ze skóry i kroję w ćwiatki.
2. Ząbki czosnku obieram i przecinam na pół.
4. Buraki zalewam ochłodzoną wodą w szklanym dużym słoju. Dodaję sok z ogórków, ziele angielskie, listki laurowe, sól i mieszam. Na wierzchu kładę chleb. Przykrywam ściareczką lub gazą. Dolewam wodę, jeśli buraki wystają. odstawiam na 3-5 dni. Gdy jest zimniej nawet na 10 dni.
5. Odstawiam na 3-5 dni. Jeśli nie widać fermentacji po tych dniach, mieszam łyżką drewnianą całość, dodaję jeszcze raz chleba i czekam kolejne kilka dni (może się tak zdarzyć, jeśli słój jest w zimnym pomieszczeniu, gdzie fermentacja zachodzi wolniej). Kiedy widzę, że zakwas jest gotowy, próbuję go, oddzedzam (usuwam szumowinę z góry), przelewam przez gazę do słoików lub buteleczek, szczelnie zakręcam i trzymam w lodówce.

 

Jeśli widzisz wartość w informacjach powyżej, zostaw komentarz i udostępnij.

Masz ochotę popracować nad swoim planem dietetycznym, zgłoś się i rozpocznij ze mną fantastyczną przygodę wykorzystując żywność do przywrócenia zdrowia lub jego utrzymania.

 

Pozdrowienia,

Życzę Ci miłego dnia.

“Rozbudzam zdrowie pomysłami”

Share
komentarze 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz mnie
Aktualne posty z mojego bloga mogą być dostarczane bezpośrednio na twój adres e-mail.
Aby otrzymywać najnowsze posty ...
Powered By WPFruits.com