Obfite i bolesne miesiączki – jak sobie z nimi radzić?

Share

sposoby-na-bolesne- miesiączki-porady-dietetyczne-Marzena-Kolano-doradca-dietetyczny

Obfita miesiączka (hypermenorrhoea) charakteryzuje się nadmierną ilością traconej krwi.

Jak ocenić, że ma się zbyt obfitą miesiączkę? Przyjęto, że ilość traconej krwi w ciągu dni miesiączkowych wacha się w granicach między 50 a 100 ml. Nie ma obiektywnej metody oceny obfitości menstruacji. Jeśli krwawisz zbyt mocno jest to uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu i w ten sposób możesz pomyśleć, że masz obfitą miesiączkę. Krwawienie jest też często nie tylko bardzo obfite, ale także znacznie wydłużone. Miesiączka trwa dłużej niż 7 dni – do ok. 10–15 dni. Jest to zdecydowanie za długo. Cykle menstruacyjne są nieregularne i jest to kolejny znak nieprawidłowości.

Jeśli dodatkowo masz problemy z zaburzeniami takimi jak:

 • polipy macicy,
 • endometrioza,
 • mięśniaki macicy,
 • torbiele jajników,
 • zespół policystycznych jajników

możesz połaczyć te fakty, ponieważ objawy obfitych miesiączek mogą być objawem powyższych, a przyczyna tkwi znacznie głębiej.

 

Objawy bolesnych i nadmiernych miesiączek najczęściej są to:

 • obecność dużych skrzepów podczas okresu,
 • znaczne osłabienie – przyczyną jest niedokrwistość z powodu nadmiernej utraty żelaza,
 • kłopoty z koncentracją,
 • bóle głowy,
 • bóle dolnych partii brzucha,
 • mocno wypadające włosy i osłabione paznokcie.

Problem obfitego okresu również sygnalizuje także potrzeba częstej zmiany podpasek – co 1-2 godziny oraz częste sięganie po środki przeciwbólowe.

 

jak-radzić-sobie-z-bólem-miesiączkowym-bolesne-miesiączki-porady-dietetyczne

Najczęstsze przyczyny obfitych miesiączek są to:

 • zaburzenia hormonalne osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej (nadmierne podwyższenie stężenia estrogenów) –problemy hormonalne świadczą o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu jajników, przysadki mózgowej, tarczycy, ale przyczyna leży w ubytkach wielu substancji odżywczych oraz zanieczyszczeniu organizmu;
 • stany zapalne błon śluzowych macicy powodujące wiele stanów chorobowych, jak endometrioza, rak, polipy itp. wynikające z diety tzw. “zakwaszającej” organizm, pro-zapalnej oraz pro-śluzotwórczej;
 • ubytek wit. K1 – zbyt intensywne krwawienie miesiączkowe dodatkowo jest potęgowane przez zaburzenia procesu krzepnięcia w obrębie błony śluzowej macicy;
 • nieprawidłowości w budowie albo ilości płytek krwi – w wyniku zaburzenia funkcjonowania wątroby (np. w wyniku wirusowego zapalenia wątroby), która jest odpowiedzialna za produkcję czynników krzepnięcia krwi;
 • niedoczynność tarczycy

 

O czym pamiętać? Co zrobić, by polepszyć stan organizmu, przy nadmiernych, obfitych i bolesnych miesiączkach?

 

Weź pod uwagę następujące substancje odżywcze.

By polepszyć wykorzystywanie cennych witamin z pożywienia, takich jak żelazo, witamina B12 oraz kwas foliowy, podnieś produkcję kwasu solnego w żołądku przed każdym posiłkiem. Jest to podstawowy czynnik, który pozwoli na lepsze wchłanianie tych witamin do krwiobiegu, a w efekcie dobre wykorzystanie do produkcji krwi, odżywienia tkanek, w tym mięśni i wykorzystania ich w procesie metylacji (proces detoksykacyjny organizmu). Będą one niezbędne podczas miesiączkowania. Niedobory żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego są najczęstszą przyczyną niedokrwistości żywieniowej i mogą zaostrzać objawy miesiączki.

Skontaktuj się ze mną, by ustalić najlepszą do tego metodę.

 

Dodatkowo wprowadź na 2 tygodnie przed planowaną miesiączką poniższe witaminy i produkty spożywcze, zwłaszcza korzenne przyprawy. Obserwuj swój organizm i zapisuj zmiany, jeśli się pojawią.

1. Żelazo100 do 200 mg na dobę pod nadzorem lekarza, jeśli są niedobry;

Ponieważ krew jest bogata w żelazo, nadmierna utrata krwi może prowadzić do wyczerpania magazynów żelaza. Niedobór żelaza można zidentyfikować za pomocą prostych testów krwi. Jeśli zdiagnozuje się niedobór żelaza, zaleca się przyjmowanie 100-200 mg żelaza dziennie.

Związek między niedoborem żelaza i obfitą miesiączką jest skomplikowany. Nie tylko stan może prowadzić do niedoboru żelaza, ale niedobór żelaza może powodować lub nasilić krwotok podczas miesiączki, zmniejszając zdolność macicy do zatrzymania krwawienia. Uzupełniające żelazo zmniejsza nadwrażliwość miesiączkową u kobiet z niedoborem żelaza, które nie mają innej przyczyny dla ich stanu.(1,2) Jednakże suplementy żelaza powinny być przyjmowane tylko przez osoby, które mają lub są narażone na ryzyko wystąpienia niedoboru żelaza i odsyłam każdą z Was do zbadania sobie poziomu żelaza po okresie, w środkowych dniach okresu oraz przed samą miesiączką. Zanim sięgniesz po suplement z żelazem, najpierw polecałabym zadbać o wsparcie wykorzystania żelaza z diety, dodania witaminy C, które zwiększa wykorzystanie żelaza z diety, oraz sok z buraka surowego. Polecam cenny sok z alg, warzyw, Pau Darco oraz aloesu, który daje duże wsparcie krwiotwórcze.

2. Imbir
W 3-miesięcznym badaniu z podwójnie ślepą próbą uzupełnienie diety imbirem znacząco zmniejszyło krwawienie miesiączkowe o 47% u nastolatek, które doświadczyły ciężkich krwawień miesiączkowych. Ilość imbiru wynosiła 250 mg 3 razy na dobę, zaczynając od każdego cyklu w dniu przed miesiączką i trwała łącznie przez 4 dni. (3)

3. Witamina A50 000 jm witaminy A każdego dnia pod kontrolą lekarza;

W jednym z badań kobiety z bolesnymi miesiaczkami, które przyjmowały witaminę A wykazały znaczną poprawę lub całkowitą normalizację utraty krwi miesiączkowej. W badaniu kobiet cierpiących na krwotok miesiączkowy, przyjmowały 25 000 jm witaminy A w ciągu 15 dni. 93% wykazało znaczącą poprawę, a 58% miało całkowitą normalizację utraty miesiączki (4). Kobiety, które są lub mogą zajść w ciążę, nie powinny uzupełniać witaminy A powyżej 10.000 IU (3000 mcg) dziennie.

Można zażywać beta – caroten jako prekursor witaminy A i przyjmować suplement wraz z np. omegą 3, czy innymi tłuszczami, by wspomóc konwersję. By wytworzyć z beta- karotenu wit A potrzebujemy jednak znacznie wyższe dawki naszego bezpiecznego prekursora wit. A.

4. Cynamon

Cynamon był stosowany w historii w leczeniu różnych zaburzeń miesiączkowania, w tym ciężkiej miesiączki.(5) Tak samo dotyczy to tasznika pospolitego (Capsella bursa-pastoris), gatunku rośliny należący do rodziny kapustowatych.(6) Polecam stosowanie 2 łyżeczki cynamonu dziennie.

5. Flawonoidy

Flawonoidy chronią naczynia włosowate (małe naczynia krwionośne) przed uszkodzeniem. W ten sposób mogą chronić przed utratą krwotocznej krwi.

Zarówno witamina C, jak i flawonoidy chronią naczynia włosowate (małe naczynia krwionośne) przed uszkodzeniem. W ten sposób mogą chronić przed utratą krwotocznej krwi. W jednym z niewielkich badań 88% kobiet z bolesną miesiączką poprawiło wyniki po podaniu 200 mg witaminy C i 200 mg flawonoidów.(7) W innym badaniu 70% kobiet z nadmiernym krwawieniem miesiączkowym doświadczyło co najmniej 50% spadku krwawienia po przyjęciu flawonoidów.(8) Preparat stosowany w tym badaniu zawierał 90% diosminy i 10% hesperydyny i podawano w dawce 1.000 mg na dobę, rozpoczynając pięć dni przed przewidywanym rozpoczęciem menstruacji i kontynuowano do końca krwawienia przez trzy cykle.

6. Witamina E

W badaniu kobiet z bolesną miesiączką związaną z użyciem wewnątrzmacicznego urządzenia uzupełnienie witaminy E poprawiło problem we wszystkich przypadkach w ciągu dziesięciu tygodni.

W badaniu z użyciem wewnątrzmacicznego urządzenia do kontroli urodzin, podano 100 IU witaminy E co drugi dzień, poprawiono problem we wszystkich przypadkach w ciągu dziesięciu tygodni (63% odpowiedziało w ciągu czterech tygodni).(9) Przyczyną krwawienia miesiączkowego wywołanego przez wkładkę różni się od krwotoków o innych rodzajach menstruacji; Dlatego też możliwe jest, że suplementy witaminowe E mogą nie pomóc w leczeniu krwotoków menstruacyjnych nie związanych z użyciem wkładek wewnątrzmacicznych.

 

Inne zioła zwane środkami ściągającymi (rośliny zawierające garbniki, które mają właściwości rozkurczowe), takie jak mierznica czarna, bodziszek, katarantus różowy, tasznik pospolity, niepokalanek pospolity, oczar i dąb, były tradycyjnie stosowane przy ciężkich miesiączkach. Nie ma badań na ludziach, dlatego przydatność tych ziół jest nieznana przez współczesną medycynę, natomiast tradycyjnie w ciężkich okresach, podejście ziołowe było prężnie stosowane.

 

Jeśli nie wiesz od czego zacząć i/lub masz również inne objawy, które chciałbyś skonsultować, skontaktuj się ze mną.

Jeśli widzisz wartość w powyższym artykule, udostępnij. Dziękuję.

 

Źródła:

1. Samuels, AJ. Studies in patients with functional menorrhagia: the antimenorrhagic effect of the adequate replication of iron stores. Isr J Med Sci 1965;1:851-3.

2. Taymor ML, Sturgis SH, Yahia C. The etiological role of chronic iron deficiency in production of menorrhagia. JAMA 1964;187:323-7.

3. Kashefi F, Khajehei M, Alavinia M, et al. Effect of ginger (Zingiber officinale) on heavy menstrual bleeding: a placebo-controlled, randomized clinical trial. Phytother Res 2015;29:114–­9.

4. Lithgow DM, Politzer WM. Vitamin A in the treatment of menorrhagia. S Afr Med J 1977;51:191-3.

5. Leung AY, Foster S. Encyclopedia of Common Natural Ingredients Used in Foods, Drugs, and Cosmetics, 2d ed. New York: John Wiley & Sons, 1996, 168-70.

6. Ellingwood F. American Materia Medica, Therapeutics and Pharmacognosy. Sandy, OR: Eclectic Medical Publications, 1919, 1998, 354.

7. Cohen JD, Rubin HW. Functional menorrhagia: treatment with bioflavonoids and vitamin C. Curr Ther ResClin Exp 1960;2:539-42.

8. Mukherjee GG, Gajaraj AJ, Mathias J, Marya D. Treatment of abnormal uterine bleeding with micronized flavonoids. Int J Gynaecol Obstet2005;89:156-7.

9.  Dasgupta PR, Dutta S, Banerjee P, Majumdar S. Vitamin E (alpha tocopherol) in the management of menorrhagia associated with the use of intrauterine contraceptive devices (ICUD). Int J Fertil 1983;28:55-6.

 

Share
komentarze 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz mnie
Aktualne posty z mojego bloga mogą być dostarczane bezpośrednio na twój adres e-mail.
Aby otrzymywać najnowsze posty ...
Powered By WPFruits.com