Suplementy diety. Podstawy. Od czego zacząć? Cz. 3

Share

suplementy-diety-podstawy-marzena-kolano-doradztwo-dietetyczne

 

Witam Cię bardzo serdecznie. Zachęcam Cię do zapoznania z pierwszymi dwoma częściami cyklu artykułów nt. “Suplementy diety. Podstawy. Od czego zacząć?”

Suplementy diety. Podstawy. Od czego zacząć? Cz.1

Suplementy diety. Podstawy. Od czego zacząć? Cz.2

 

W 3 części cyklu artykułów na temat suplementacji, dowiesz się:

 • W jakich porach dnia należy używać suplementy w kapsułce, tabletce czy soku i dlaczego.
 • Jak łączymy suplementy.
 • Jak zaplanować swój dzień, by pamiętać o zażywaniu niezbędnych suplementów.

 

3.1. W jakich porach dnia należy używać suplementy w kapsułce, tabletce czy soku i dlaczego.

Suplementy tworzone są w różnych formach i jest tego przyczyna. Chcemy, by suplement, który sobie kupimy był dobrze wykorzystany przez organizm. W przyrodzie istnieje mnóstwo związków chemicznych. I tak w suplementacji stosuje się różne związki, które w efekcie są mniej lub bardziej wchłaniane przez organizm.

Zwróćmy uwagę na skalę kwasowo zasadową. Przypomnienie skali (1-7 – środowisko kwaśne, 7 – środowisko nautralne, 7-14 – środowisko alkaliczne / zasadowe).

Subtancje, które są związkami zasadotwórczymi, tak jak minerały powinny być przyjmowane na dokwaszony żołądek. Wtedy środowisko w żołądku pozwala na pełne wykorzystanie minerałów. Minerały zawarte są w dobrej jakości soli, tzw. soli nieprzetworzonej (nieoczyszczonej). Bardzo często poleca się minerały, przy problemach metabolicznych i ubytku elektrolitów. Suplementy mineralne, można znaleźć w formie kapsułek i tabletek. 

suplementy-funkcjonalne-wyciągi-roślinne-porady-dietetyczne-Marzena-Kolano

Jaka jest różnica w wykorzystaniu przez organizm? Przyjrzyjmy się minerałom, na podstawie których możemy rozpoznać zależność.

Tabletki zaczynają rozpuszczać się w żołądku, jak np. Power Mins będący w formie tabletki (polska strona Power Mins) Takie minerały można zażyć w trakcie posiłku. Delikatnie zaczynają się rozpuszczać w dokwaszonym (1-3PH) żołądku, a następnie w jelitach.

Kapsułki rozpuszczają się w jelitach (tak są skonstruowane, by przejść przez żołądek w formie nienaruszonej), np. taki preparat w formie kapsułek zawierający minerały wapń, magnez z wit.D3, K2MK7 zawarty w Calcium Magnesium Plus wit.D3 i K2MK7. Taki suplement powinniśmy zażyć w środowisku mniej kwaśnym w żołądku, czyli na czczo lub między posiłkami. Odpowiednie środowisko w jelitach, delikatnie kwaśne (około 6PH) pozwoli na ich dobre wykorzystanie.

Są jeszcze suplementy w formie soków.

To soki są najlepszą formą suplementów funkcjonalnych, ponieważ zaczynają swoje wchłanianie już w ustach. Jesteśmy przy minerałach, dlatego mogę tu przytoczyć minerały zawarte w soku z alg np. Ocean 21, czy Liquid Chlorophyll. Takie soki należy pić między posiłkami, dlatego iż zwiększają PH żołądka / rozrzedzają mocno kwas solny w żołądku (inaczej alkalizują go). Minerały nadal będą wykorzystywane, bo i tak 4PH, czy 5PH to środowisko kwaśne, natomiast już nie jest to środowisko odpowiednie do trawienia białek. Radzę więc po wypiciu soków warzywnych, roślinnych, z alg, ziół nigdy nie jeść posiłków białkowych, zwłaszcza mięsnych, z jajkami czy rybą.

soki-suplementy-w-sokach-porady-dietetyczne-suplementacyjne-Marzena-Kolano

3.2. Jak łączymy suplementy?

Zacznijmy od tego, że suplementy zawierające cenne substancje będą wspomagane w ich wykorzystaniu przez odpowiednią żywność i warto odpowiednio je przyjmować łącząc odpowiednio z żywnością.

W poniższych punktach omówimy różne substancje odżywcze:

 • Witaminy z gr. B – rozpuszczalne w wodzie – warto zażywać w trakcie posiłków płynnych (np. zupy warzywne), podczas drugiego dania (moc warzyw na talerzu, węglowodanów złożonych i białek roślinnych). Jeśli mamy formę kompleksu witamin z gr. B przyjmujemy ją w trakcie dnia np. Stress Management, czy eu Mega B Complex. Nie powinniśmy zażywać kompleksu wit. z gr B na wieczór. Witaminy są szybko konwertowane i wykorzystywane w cyklu Krebsa, produkcji energii i dlatego jeśli chcemy dobrze zasnąć i spać spokojnie, zażyjmy taki kompleks witamin najpóźniej w okolicach kolacji. Jeśli mamy witaminę B6, np. w połączeniu z magnezem, możemy zażyć na noc. Wit B6 jest jedyną witaminą, którą warto zażyć na noc. Wspiera produkcję melatoniny i dobry, spokojny sen.
 • Witaminy z grupy AD3EK2 (ADEK) są rozpuszczalne w tłuszczach. Najczęstszymi formami suplementów z tymi witaminami to kapsułki żelowe czy kropelki. Prowitamina A (beta-caroten), Witamina D3, Witamina E. Zażywajmy je wraz z posiłkiem, w którym mamy choć odrobinę tłuszczu, jak np. jajko sadzone, jajko na miękko, smoothie owocowe (jagodowe) z avocado (tłuszcze) itp. Witaminy te potrzebują nośnika – tłuszczu, do tego, by mogły być wykorzystane. Zauważ bardzo ciekawą zależność. Organy w naszym organizmie złożone z tłuszczu to ściany każdej komórki, mózg, układ nerwowy (mielina). To oznacza, że wszystkie te wymienione organy i komórki organów i komórki całego organizmu potrzebują witamin rozpuszczanych w tłuszczu.

witaminy-rozpuszczalne-w-tłuszczach-porady-suplementacyjne-Marzena-Kolano

 • Probiotyki i prebiotyki – są to preparaty zawierające bakterie, zasiedlające cały układ trawienny, nie tylko jelita oraz pożywkę dla tych bakterii (tzw. prebiotyki, polisacharydy – węglowodany i błonnik pochodzenia roślinnego). Preparaty te najczęściej występują w formie kapsułek jak np. AC-Zymes Plus, które jak omówiliśmy powyżej powinny otworzyć się w jelitach. Najczęściej warto je zażyć na pusty żołądek, wtedy kiedy kwasu solnego jest najmniej. Są sytuacje, kiedy zapominamy o tym. Jeśli tak się stanie, ale nadal chcemy wspomóc jakość trawienia posiłku, możemy wysypać zawartość kapsułki (zmieszać z odrobiną kefiru, owsianki, do posiłku) i przyjąć w trakcie posiłku. Jak wiemy, podczas jedzenia, w zdrowym żołądku PH zaczyna mocno spadać (przy produkcji kwasu solnego), a więc i nasze bakterie mogą zostać naruszone w pewnym zakresie. Nie do końca jednak jest to tak niekorzystne. Pomyślmy o jedzeniu kiszonek, zawierających bogactwo dobroczynnych szczepów bakterii. Nie są one zamknięte w żadnej kapsułke,a jednak bakterie zawarte w kiszonkach mają ogromny wpływ na promocję flory jelitowej. Tak samo wpłyną bakterie z probiotyków, które wzmocnią pozytywne i korzystne działanie pożywienia, do którego dodamy probiotyki. Wspieramy trawienie w żołądku, a to przekłada się na lepsze odżywianie bakterii bytujących w jelitach. Tak czy siak, wspieramy zdrowie poprzez wsparcie trawienia i wchłaniania.

Probiotyki w płynie mają takie właśnie zastosowanie. Jeśli organizm jest mocno wyjałowiony z flory bakteryjnej, występuje nierównowaga między bakteriami, organizm będzie czerpał korzyści z przyjmowania probiotyków w płynie. Nie tylko odbudowujemy różne szczepy bakterii przy pomocy żywności probiotyczno-prebiotycznej (jak kiszonki i warzywa), ale przy pomocy probiotyków w płynie wspieramy jeszcze bardziej na rozbudowę tych szczepów bakterii, które najszybciej zaczynają działać prozdrowotnie w organizmie, takie jak acidophillus lactobacillus / bifidobacterium.

 • Witamina C – rozpuszczalna w wodzie – silny antyoksydant – będący dostępny w różnych formach.

Kwas L-askorbinowy – dobrze jest go przyjmować w celu dokwaszania żołądka, przed jedzeniem jak i podczas jedzenia posiłków. Wspiera on bowiem produkcję kwasu solnego. Warto go łączyć z bioflawonoidami lub kupować wyciągi z naturalnych źródeł.

Kwas L-askorbinowy możemy znaleźć w proszku (stanlab, w formie wyciągów z aceroli, dzikiej róży, camu camu i innych) lub w tabletkach (wygodna forma dla osób pracujących przez długie godziny, podczas których witamina C będzie stale przechodziła do krwiobiegu utrzymując jej potrzebny poziom).

Więcej na temat wit. C znajdziesz tutaj: Witamina C lub Jak używać witaminę C, jaką formę i kiedy?

Askorbinian sodu – jest dobrze tolerowany przez osoby, mające nadwrażliwość śluzówki żołądka, a które potrzebują dużego wsparcia antyoksydacyjnego. Askorbinian sodu nie powinniśmy przyjmować ani przed posiłkami, ani w trakcie posiłków, ale między posiłkami, wraz ze smoothie warzywnymi, sokami warzywnymi / roślinnymi / herbatami ziołowymi.

enzymy-trawienne-ananas-porady-dietetyczne-suplementacyjne-Marzena-Kolano

 • Enzymy trawienne – są najczęściej w formach tabletek – zawierają enzymy wspomagające trawienie białek jak pepsyna, a także enzymy trawiące węglowodany i tłuszcze. Warto zażyć enzymy trawienne zaraz na początku jedzenia posiłków, by substancje zawarte w tabletce szybko się rozpuściły jeszcze w żołądku wspomagając trawienie białek i przeszły do dwunastnicy już w formie rozpuszczonej trawiąc tam węglowodany i tłuszcze np. Digestive Enzymes.

Jeśli masz jakiś suplement w domu i nie wiesz jak go zażywać, napisz do mnie, a ja dodam go na tą listę i omówię.

 

3.3. Jak zaplanować swój dzień, by pamiętać o zażywaniu niezbędnych suplementów.

Jedni są konsekwentni, inni mniej. Każdy po zakupie suplementu, zanim odłoży go na półkę powinien pomyśleć:

 • kiedy go zażyje (przed posiłkiem, podczas posiłku, między posiłkami)
 • w jakiej dawce go zażyje (dawka jak na opakowaniu, czy jest wskazanie do wyższej dawki
 • co mogę dodać do posiłku,by zwiększyć możliwości wykorzystania substancji zawartych w suplemencie
 • jak przypomnę sobie o zażyciu suplementu
 • czy opakowanie wystarczy mi na całą kurację / np. miesiąc, dwa i jak to sprawdzę

antyoksydanty-witamina-c-porady-dietetyczne-suplementacyjne-Marzena-Kolano

Podaję Ci skuteczne metody przypominające o zażywaniu suplementów:

 • Możesz zapisać sobie w kalendarzu w komórce, by przypomniała Ci o zażyciu suplementu (wybierz godzinę najbardziej przybliżoną do godziny posiłku)
 • Możesz również zapisać sobie przypomnienie ręcznie, na kartce i przykleić ją na drzwi lodówki, by zawsze sięgając po produkty na śniadanie, obiad, kolację, przypomnieć sobie o potrzebnych suplementach. Często robimy posiłek szybko, natomiast nie jest to krócej jak 5-10 min. Mimo, iż możemy zapomnieć zażyć pewne suplementy pół godziny przed posiłkiem (te które mają być zażyte przed posiłkami), zażycie ich 10-15 min. przed posiłkiem będzie o wiele lepsze, aniżeli nie zażycie wogóle.

 

Dodatkowo, polecam pooglądanie poniższego filmiku na temat suplementacji.

Z góry dziękuję za wszystkie udostępnienia. Jeśli widzisz w tym poście wartość, udostępnij.

“Rozbudzam zdrowie pomysłami” zawodowo

Jak pracuję, co oferuję – możesz poczytać tutaj: Konsultacje dietetyczne

 

Źródła zdjęć: internet (free)

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz mnie
Aktualne posty z mojego bloga mogą być dostarczane bezpośrednio na twój adres e-mail.
Aby otrzymywać najnowsze posty ...
Powered By WPFruits.com