Cholesterol. Dlaczego to, co ważne jest ukrywane ?

Share

Tak jest ze wszystkim, co przynosi niebagatelne przychody pewnej grupie interesantów. Jeśli ktokolwiek z Was ma wątpliwość i zadaje sobie pytanie, dlaczego wmawia się nam, że cholesterol jest przyczyną miażdżycy i jest on wg. wyników badań za wysoki w stosunku do uznanego limitu (200 mg/dL) i należy go obniżyć lekami farmakologicznymi, to słusznie zadaje sobie pytanie. Czy to cholesterol jest temu winny, że ktoś ma problemy z nadciśnieniem, niedokrwieniem, żylakami, miażdżycą itp. stanami? Czy może warto wgłębić się w temat i poznać funkcje cholesterolu, spędzić kilka chwil nad rozpoznaniem, czy może jest inna przyczna tego, że zamiast wyleczyć nierównowagę w organizmie powodująca ten stan rzeczy, to zalecza się sympton (podwyższony cholesterol  lub nadciśnienie) przepisując leki tzw. statyny. Bo to w końcu Twoje życie, a nie życie kogoś innego, więc warto się tym zainteresować.

Jak ściągnąć zapalenia, w efekcie których transportowany jest w miejsca zapaleń cholesterol, osiągnąć równowagę LDL, HDL (transporterów cholesterolu), oczyścić żyły i tętnice ze złogów (miażdżycowych) i przywrócić odpowiednie ciśnienie krwi? Na to pytanie powinniśmy znać odpowiedź, a nie przy jakim poziomie cholesterolu powinniśmy zażywać leki, by go obniżać. Ale najpierw przyjrzyjmy się cholesterolowi.

obniżyć-cholesterol-marzena-kolano-infinite-progress

Cholesterol jest dobry dla zdrowia, ot co mówią najnowsze badania

Cholesterol to jeden z najważniejszych związków w ciele ludzkim. Odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biochemicznych. Zobaczmy gdzie jest produkowany i czym się zajmuje.

Wątroba produkuje ok. 1 g cholesterolu dziennie w żółci. Niektóre badania wykazały, że cholesterol może działać jako antyoksydant (niezwykłe, a obecnie społeczeństwa mają zaniżoną ich ilość w diecie i ogromne zapotrzebowania na antyoksydanty). Żółć jest magazynowana w pecherzyku żółciowym, pomaga trawić tłuszcze i jest ważna dla absorbowania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), a więc i cholesterol pełni tu ważną funkcję. Dygresja: pamiętajmy, że jeśli nie dostarczamy tłuszczów w naszej diecie, żółć będzie zatrzymywana w woreczku żółciowym, w którym to będzie dochodziło do zastoju żółci i powstawania kamieni. Dlatego tak ważne są tłuszcze w naszej diecie. Cholesterol jest głównym prekursorem witaminy D i hormonów steroidowych (hormony stresu, hormony płciowe). Jakże ważne!!! Występuje również w mielinie nerwów, które to izoluje i chroni, wspomagając przepływ impulsów nerwowych. To jest niebagatelna sprawa!!! A to dlaczego? Bo jest niezbędny dla mózgu (nerwowych zwojów mózgowych, nie tylko dla całego systemu nerwowego), gwarantując nam możliwość zapamiętywania. Osoby o niewystarczającym poziomie cholesterolu i osoby, które farmakologicznie obniżają poziom cholesterolu (statyny), mają problemy z pamięcią, a także podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę i depresję.

Jest po prostu niezbędny! W PROCESIE TWORZENIA KOMÓREK.

Dlaczego każe się nam uważać na spożywanie cholesterolu w diecie, skoro nasz organizm sam go sobie wytwarza i to w dość dużej ilości. Przyznajcie, wit C jest przez nas wogóle nie produkowana (a potrzebujemy jej na codzień conajmniej 2-4 gramów w zależności od stylu życia), a cholesterol jest produkowany w ilości 1 grama na dzień. To dużo. W różnych krajach stosuje się różne normy dla bezpiecznego poziomu cholesterolu i tak w USA wynosi ona 300 mg/dL, w Polsce 200 mg/dL, a w krajach takich jak Australia, Kanada, Indie – takiego limitu w ogóle nie ma! Jak to nie ma? To my mamy zażywać leki, które dają realne skutki uboczne w postaci osłabienia mięśnia serca, osłabiania systemu nerwowego, bo ktoś sobie wymyślił nieuzasadniony limit?

jak-obniżyć-cholesterol-marzena-kolanoUważa się, że to cholesterol zatyka tętnice. W rzeczywistości to, co nazywamy płytką miażdżycową, która zwęża światło tętnic i podwyższa ryzyko ich zatykania, przede wszystkim składa się z komórek wapnia (bardzo ciekawa informacja, bo nasuwa nam dodatkowe pytania: skąd w żyłach bierze się wapń) i żelaza, zaś cholesterol jest jej mniejszościowym składnikiem opatrujacy blaszkę. Pojawia się za pomocą LDL (Low Density Lipoprotein – lipoproteina niskiej gęstości – transporter), by złagodzić uszkodzenia wywołane stanami zapalnymi ścian tętnic: i to uzasadniałoby obecność cholesterolu w tym miejscu. Podwyższenie poziomu cholesterolu jest zatem dla organizmu rodzajem samoobrony. Jest on bowiem tam potrzebny.

I tu można odpowiedzieć na nasuwające się pytanie, skąd wzięły się te wszystkie substancje, które organizm przetransportował sobie do żył. Dlaczego blaszka jest tak potrzeba?

Co ważnego mówi o zagmatwanym zjawisku wysokiego cholesterolu Jerzy Zięba (dla mnie lekarz, jakikolwiek tytuł by nie miał).

LDL i HDL są to pojazdy wyprowadzające i ściągające cholesterol z wątroby i do wątroby. Cholesterol jest wtedy transportowany, kiedy jest potrzeba ochrony komórkowej (moja dygresja: podobne właściwości jak w przypadku antyoksydantów, które to również chronią nasze komórki przed zmutowaniem – patrz: “kradzieżą elektronu” naszej komórki przez wolne rodniki). A więc cholesterol jest potrzebny w przypadku występujących stanów zapalnych (najczęściej żył, tętnic, naczynek krwionośnych, systemu nerwowego).

BLASZKA MIAŻDŻYCOWA TO NIE SAM CHOLESTEROL, a PRZYCZYNA JEJ POWSTANIA TO:
* WYSOKI POZIOM HOMOCYSTEINY – zbyt wysoki poziom homocysteiny uszkadza naczynia krwionośne i ewidentnie przyczynia się do powstania “dziur” w żyłach, w stronę których organizm automatycznie wysyła szereg substancji tworzących zabezpieczenie przed wykrwawieniem, tak wykrwawieniem.
* WIRUSY CZY BAKTERIE – bezpośrednie źródło zapaleń, jak np. CHLAMYDIA, która również uszkadza ściany układu krwionośnego

Blaszka miażdżycowa tworzy się na poziomie KOMÓRKOWYM!!! TWORZY JĄ:
WAPŃ – SKRZEPY – BO JEST ON ŚCIĄGANY Z KOŚCI I ZĘBÓW (wapń kostny ze szpikiem – TWARDY)
PONAD 12 RÓŻNYCH INNYCH SUBSTANCJI W TYM CHOLESTEROL MIĘKKI

W blaszce miażdżycowej NIE MA stwierdzonych tłuszczy nasyconych (zwierzęcych)!!! Natomiast blaszka ma dużo (utwardzanych) tłuszczów roślinnych omega 6.

Jerzy Zieba również zadaje pytanie. DLACZEGO OBNIŻAĆ CHOLESTEROL? ON JEST PRZECIEŻ POTRZEBNY.

Posłuchajcie sami.

Co jest więc przyczyną tego całego cyklu?

Share
Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz mnie
Aktualne posty z mojego bloga mogą być dostarczane bezpośrednio na twój adres e-mail.
Aby otrzymywać najnowsze posty ...
Powered By WPFruits.com