Pasta dr Budwig ma potwierdzenia naukowe
|Pasta dr Budwig stała się znana na całym świecie. Jest ona głównym składnikiem żywienia przeciwnowotworowego w jej podejściu żywieniowym u pacjentów onkologicznych.
Z dużym sceptycyzmem podchodziłam do jednego składnika pasty “budwigowej”, a mianowicie do sera białego – twarożka. Niby dlaczego ta postać nabiału miałaby mieć właściwości zdrowotne, wiedząc że nabiału nie poleca się podczas wszelkich kuracji przeciwnowotworowych.
Pastę dr Budwig tworzą dwa główne składniki: olej lniany i chudy twaróg. Osoby stosujące żywienie pod kątem terapeutycznym powinny przyjmować około 6-8 łyżek oleju lnianego dziennie. Z połączenia twarogu z olejem lnianym właściwości prozdrowotne obu produktów spożywczych przybierają na sile, a ich dobroczynne właściwości przeciwzapalne, ochraniające, regenerujące i przeciwnowotworowe są wypadkową tworzonych, wchłanianych i wykorzystywanych przez organizm substancji jakim jest Glutation Zredukowany (GSH) oraz aktywne Eikozanoidy.
Glutation odgrywa główną rolę w utrzymaniu fizjologicznej równowagi między prooksydantami i antyoksydantami, co decyduje o życiu i śmierci komórek. Możliwość regulowania poziomu glutationu w komórkach może stanowić niezmiernie ważny czynnik wspomagający leczenie. Wzrost poziomu glutationu jest korzystny we wszystkich stanach chorobowych. Antyoksydacyjne działanie glutationu wiąże się z detoksykacją nadtlenku wodoru, nadtlenków organicznych i innych reaktywnych form tlenu, a także egzo- i endogennych związków elektrofilnych oraz z możliwością chelatowania niebezpiecznych jonów metali. (1, 2)
W literaturze medycznej uznaje się, że sam GSH nie może być stosowany w celach terapeutycznych ponieważ nie ulega transportowi przez błonę komórkową (3). I tu autorów tych prac warto zaskoczyć pozytywną informacją o tym, że jest forma glutationu niezwykle dobrze wchłanianego i wykorzystywanego przez organizm. Wnioski pewnego badania potwierdzają skuteczność codziennej doustnej suplementacji liposomalnego GSH, który podnosi zapasy GSH w organizmie i wpływa na regulacje funkcji systemu odpornościowego i zmniejsza poziom stresu oksydacyjnego (4).
Wróćmy jednak do naszej pasty.
Dr Budwig dowiodła w praktyce, że połączenie L- cysteiny zawartej w twarogu (tworzącej N-Acetyl-Cysteinę w organizmie) z ALA (kwasem α-linolenowym z oleju lnianego) wykazuje synergiczne działanie. Sam NAC jest prekursorem glutationu wewnątrzkomórkowego – bardzo mocnego i niezbędnego antyoksydantu ochraniającego DNA komórki, o którym była mowa powyżej. NAC więc powoduje wzrost GSH erytrocytów i cysteiny w osoczu (5). Połączenia związków siarkowych w paście stabilizują kwasy tłuszczowe ze źródła oleju lnianego. Połączenie to wykazuje ochraniające właściwości komórek zdrowych i zapobiega negatywnemu oddziaływaniu toksyn a także zapobiega mutacjom.
Jak to się jednak dzieje?
Obecne w twarogu aminokwasy siarczkowe stabilizują wiązania NNKT i nie dopuszczają do zbyt szybkiego ich utleniania się. To właśnie połączenie nabiału z olejem lnianym umożliwia bardzo szybkie wchłanianie kwasów tłuszczowych w przewodzie pokarmowym oraz transportowanie ich do komórek ciała i daje przeciwzapalny silny wpływ kwasów omega-3 w komórkach chorych, przy jednoczesnym ścisłym ograniczeniu kwasów omega-6. Olej lniany alpha-linolenic acid (ALA) wykorzystywany jest do produkcji EPA – przeciwzapalnych prostaglandyn series 3 – (TXA3, PGE3, PGI3) oraz przeciwzapalnych leukotrientów series 4 – (LTB5, LTC5, LTE5). Natomiast ALA zwiększa stężenie GSH poprzez redukcję dwusiarczku glutationu i wzrost wykorzystania cysteiny do formy glutationu, mającego niezbędny wpływ regeneracyjny DNA komórek. (5) Działanie synergiczne widzimy tutaj bardzo mocno i wyraźnie.
Pasta budwigowa w efekcie daje większe możliwości produkcji endogennego glutationu i większą wchłanialność przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega 3. Wzajemna synergiczna korelacja między tymi dwoma składnikami została udowodniona naukowo, co dokumentuję poniżej.
Smacznego więc i na zdrowie.
Przepis na pastę dr Budwig:
Składniki:
– chudy twaróg (ilość wedle uznania)
– dobrej jakości olej lniany na zimno tłoczony
– kefir
– kurkuma, imbir, sól, pieprz
Sposób przyrządzenia:
– Do blendera dodać 2-3 łyżki oleju lnianego, 2-3 łyżki kefiru, 2 szczypty kurkumy, 2 szczypty imbiru, szczyptę soli i szczyptę pieprzu. Dołożyć pierwszą porcję sera i zmiksować do uzyskania gładkiej konsystencji ze składnikami. Dodać następną porcję sera i podobnie miksować. Gotowy ser powinien być jednolity bez grudek.
Źródła: