Berberyna vs metformina cukrzyca typu I i II

Share

Autor: Cat Ebeling, współautor bestsellerów: The Fat Burning Kitchen, The Top 101 Foods that Fight Aging & The Diabetes Fix


Cukrzyca typu 2 szybko staje się prawdziwą epidemią w cywilizowanych krajach. Statystyki pokazują stale rosnący trend otyłości, cukrzycy i związanych z nią powikłań, takich jak choroby serca, choroby nerek i neuropatia obwodowa. Wielu ekspertów jest przekonanych, że ta szybko rosnąca fala cukrzycy jest wynikiem globalnej ekspansji cukru, słodkich napojów bezalkoholowych i wielkich korporacji spożywczych, które uzależniają ludzi od okropnie przetworzonej żywności, która jest tańsza niż większość zdrowej żywności i jest mocno reklamowana.

Jednak progres cukrzycy typu 2 może zostać całkowicie odwrócony po zmianie sposobu żywienia i stylu życia, które zmniejszają cukier i skrobię.

Poleganie na obniżaniu poziomu cukru we krwi za pomocą leków lub insuliny nie poprawi stanu zdrowia ani nie przeciwdziała skutkom cukrzycy. W rzeczywistości poleganie na lekach obniżających poziom cukru we krwi w rzeczywistości NIE zmniejsza ryzyka śmierci z powodu jakichkolwiek powikłań zdrowotnych związanych z cukrzycą, udarem, zawałami serca, infekcjami i chorobami nerek. Oprócz faktu, że leki przeciwcukrzycowe w rzeczywistości nie wpływają pozytywnie na zdrowie diabetyka, istnieje wiele negatywnych skutków ubocznych, z których wiele może być wręcz śmiertelnych.

W jednym dużym badaniu, zwanym badaniem ACCORD, które zostało opublikowane w New England Journal of Medicine w 2008 roku, 10 000 pacjentów leczonych insuliną lub lekami obniżającymi poziom cukru we krwi monitorowano i oceniano pod kątem ryzyka zawału serca, udaru i śmierć. National Institutes of Health zakończył badanie przedwcześnie, ponieważ badanie to prowadziło do większej ilości zgonów, zawałów serca i udarów mózgu. https://nutritionreview.org/2013/04/accord-trial-a1c-diabetes-death-rate/

Wiele konwencjonalnych medycznych metod obniżania poziomu cukru we krwi w rzeczywistości zwiększa poziom insuliny, co z kolei powoduje ogólnie więcej szkód. Avandia, jeden z najlepiej sprzedających się leków na cukrzycę na świecie, ma ponad 50 000 pozwów w samych Stanach Zjednoczonych, ponieważ producenci leków nie poinformowali pacjentów o możliwych zagrażających życiu skutkach ubocznych, takich jak udar, niewydolność serca, zawał serca, złamania kości, utrata wzroku i śmierć.

Chociaż wiele z tych leków obniża poziom glukozy we krwi, wydaje się, że nie ma prawdziwych dowodów na to, że którykolwiek z leków przeciwcukrzycowych faktycznie zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycy.

Większość leków przeciwcukrzycowych ma na celu zwiększenie poziomu insuliny w organizmie, aby przeciwdziałać stale rosnącemu poziomowi glukozy. Jednym z największych problemów związanych z tym konwencjonalnym leczeniem są negatywne skutki uboczne, które w rzeczywistości wydają się nasilać powikłania cukrzycy. Poniżej znajduje się lista najczęściej stosowanych leków przeciwcukrzycowych i ich głównych skutków ubocznych:

 • Metformina — Metformina zwiększa wrażliwość na insulinę. Metformina obniża również produkcję glukozy w wątrobie. Skutki uboczne obejmują nudności i biegunkę oraz przyrost masy ciała. Innym znaczącym, udokumentowanym skutkiem ubocznym metforminy jest niedobór witaminy B12, co dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia neuropatii.
 • Sulfonylomoczniki — ta klasa leków pomaga organizmowi wydzielać więcej insuliny. Skutki uboczne obejmują niski poziom cukru we krwi i przyrost masy ciała.
 • Meglitynidy – Leki te stymulują trzustkę do wydzielania większej ilości insuliny. Skutki uboczne obejmują niski poziom cukru we krwi i przyrost masy ciała.
 • Tiazolidynodiony – podobnie jak metformina, leki te powodują, że tkanki organizmu są bardziej wrażliwe na insulinę. Ta klasa leków została powiązana z przyrostem masy ciała i zwiększonym ryzykiem niewydolności serca i złamań. Przykładami tiazolidynodionów są rozyglitazon (Avandia) i pioglitazon (Actos).
 • Inhibitory SGLT2. Zapobiegają ponownemu wchłanianiu cukru przez nerki do krwi. Zamiast tego cukier jest wydalany z moczem. Działania niepożądane mogą obejmować infekcje drożdżakowe, infekcje dróg moczowych, zwiększone oddawanie moczu i niedociśnienie.
 • Terapia insuliną. Niektórzy potrzebują także insulinoterapii. Insulina obniża poziom glukozy we krwi i jest hormonem magazynującym tłuszcz, więc powoduje przyrost masy ciała. Insulina sprzyja stanom zapalnym w organizmie, gdy jest stosowana w nadmiarze, powoduje brak równowagi hormonalnej i zwiększa magazynowanie tkanki tłuszczowej.
 • Należy jednak pamiętać, że chociaż większość tych leków przeciwcukrzycowych może obniżać poziom cukru we krwi, zwiększać poziom insuliny lub uwrażliwiać organizm na insulinę, nadal nie zapobiegają one poważnym i zagrażającym życiu powikłaniom cukrzycy: wysokiemu ciśnieniu krwi, wysoki poziom cholesterolu LDL, wysokie trójglicerydy, słaby popęd płciowy, bezpłodność, zakrzepy krwi, niewydolność nerek, infekcje i amputacje, rak, depresja, choroby serca, udary i choroba Alzheimera i wiele innych.


Leczenie insuliną stwarza również większą podatność na raka. Związek między cukrzycą a rakiem jest dość jasny — w rzeczywistości kilka badań wykazało nawet o 30% większe prawdopodobieństwo, że u pacjentów z cukrzycą przyjmujących dodatkową insulinę może rozwinąć się rak okrężnicy, piersi lub prostaty.

Berberyna na cukrzycę typu 2 okazała się równie skuteczna jak leki przeciwcukrzycowe

pixabay ysen

Istnieje kilka naturalnych rozwiązań pomagających w leczeniu cukrzycy typu 2, a berberyna jest szczególnie skuteczna w normowaniu cukru we krwi, tym samym zmniejsza nie tylko objawy cukrzycy typu 2, ale również usuwa przyczynę tego stanu.

Berberyna to potężny ekstrakt roślinny o kilku imponujących korzyściach zdrowotnych. Może skutecznie obniżyć poziom cukru we krwi, pomóc w utracie wagi i poprawić zdrowie mięśnia sercowego – dwie rzeczy, których nie może zrobić większość farmaceutycznych leków na cukrzycę. Jest również przeciwzapalny, przeciwdrobnoustrojowy i jest skuteczny przeciwko biegunce, pasożytom jelitowym, Candida albicans i prawdopodobnie opornemu na metycylinę gronkowcowi złocistemu.

Berberyna działa na:

 • Zmniejsza oporność na insulinę, zwiększając skuteczność insuliny, hormonu obniżającego poziom cukru we krwi.
 • Zwiększa glikolizę, rozkład glukozy w komórkach.
 • Zmniejsza produkcję glukozy w wątrobie.
 • Spowalnia trawienie węglowodanów.
 • Zwiększa liczbę pożytecznych bakterii w jelitach.
 • Berberyna to bioaktywny ekstrakt roślinny, który pochodzi z kilku różnych rodzajów roślin, w tym złotogłów, korzenia winogron Oregon, berberysu, kurkumy drzewnej i gorzknika kanadyjskiego. Jest stosowany zarówno w medycynie ajurwedyjskiej, jak i chińskiej od ponad 2500 lat, a obecnie jest szeroko stosowany i badany we współczesnym świecie.

Kilka imponujących badań pokazuje, że berberyna może obniżać poziom glukozy we krwi równie skutecznie jak lek metformina, bez negatywnych skutków ubocznych. Dwa z najbardziej znanych recenzowanych badań opublikowanych w czasopismach Metabolism i Journal of Clinical Endocrinology porównywały berberynę w jednej grupie z metforminą (Glucophage) w innej grupie. Grupa berberyny miała bardzo podobne działanie obniżające poziom cukru we krwi jak grupa metforminy.

Ponadto berberyna skutecznie obniżała także HbA1C, trójglicerydy, białko LDL i ciśnienie krwi… Trzy rzeczy, których metformina nie potrafi!

 • Hemoglobina A1c spadła z 9,5% do 7,5% (zmniejszenie o około 21%)
 • Stężenie glukozy we krwi na czczo (FBG) obniżyło się ze 190,8 do 124,2 mg/dl
 • Stężenie glukozy we krwi poposiłkowej (PBG) obniżyło się z 356,4 do 199,8 mg/dl
 • Trójglicerydy od 100,5 do 79,2 mg/dl


Berberyna działa poprzez stymulację wychwytu glukozy do komórek, poprawia wrażliwość na insulinę i zmniejsza produkcję glukozy w wątrobie. Ta recenzja opublikowana w International Journal of Endocrinology dodatkowo rozwinęła rolę berberyny w leczeniu cukrzycy:

             „BBR [berberyna] jest stosowana w leczeniu nefropatii cukrzycowej (DPN), neuropatii cukrzycowej (DN) i kardiomiopatii cukrzycowej ze względu na jej działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne”.

Jak działa berberyna?

pixabay ysen

Berberyna działa poprzez aktywację enzymu regulującego metabolizm w komórkach organizmu, zwanego AMPK (kinaza białkowa aktywowana monofosforanem adenozyny). Tak, to jest bułka z masłem! AMPK reguluje różnorodne czynności biologiczne, które normalizują nierównowagę lipidów, glukozy i energii. Pomyśl o AMPK jako o głównym przełączniku metabolicznym. Zdecydowanie coś, co chcesz przełączyć na „ON”!

Zespół metaboliczny, będący prekursorem cukrzycy, pojawia się, gdy te szlaki AMPK są wyłączone. Powoduje to wysoki poziom cukru we krwi, wysoki poziom cholesterolu, wysokie trójglicerydy i problemy z energią. Uwrażliwienie AMPK wpływa na poprawę produkcji energii. Aktywacja AMPK przynosi podobne korzyści w przypadku cukrzycy i zespołu metabolicznego, jak ćwiczenia, żywienie i utrata masy ciała.

Berberyna i utrata masy ciała

Kiedy dorośli z nadwagą przyjmowali 500 mg berberyny 3 razy dziennie przez 12 tygodni, z łatwością stracili średnio 5 funtów. Naukowcy zauważają, że

„…berberyna ma potencjalne zastosowanie kliniczne w redukcji trzewnej tkanki tłuszczowej i kontrolowaniu otyłości”.

Berberyna ma zdolność hamowania magazynowania tłuszczu, a także poprawia działanie insuliny, leptyny i adiponektyny. Leptyna jest bardzo silnym hormonem wytwarzanym przez komórki tłuszczowe. Mówi twojemu mózgowi, czy powinieneś jeść, czy nie. Leptyna to sposób, w jaki komórki tłuszczowe komunikują się z mózgiem. Jeśli sygnalizacja leptyny działa, gdy zapasy tłuszczu są pełne, powodują wzrost poziomu leptyny, który mówi mózgowi, aby przestał jeść i magazynować tłuszcz. Problem polega oczywiście na tym, że kiedy ta sygnalizacja idzie nie tak, powoduje to nadmierne jedzenie i magazynowanie tłuszczu.

Adonipektyna to hormon wydzielany przez komórki tłuszczowe, który pomaga kontrolować regulację glukozy i utlenianie kwasów tłuszczowych. Osoby otyłe często mają niski poziom adonipektyny, ale berberyna pomaga zwiększyć poziom adonipektyny, co pomaga w normalizacji funkcji metabolicznych.

Najważniejsze jest to, że berberyna może zmniejszyć rozmiar komórek tłuszczowych i zmniejszyć ich liczbę.

Uważa się również, że berberyna promuje brunatny tłuszcz, który jest specjalnym rodzajem tłuszczu generującym ciepło. Spala on tłuszcz, przetwarzając na energię, zamiast ją magazynować. Komórki tłuszczowe tłuszczu brunatnego wypełnione są aktywnymi komórkami mitochondriów, które przekształcają ten tłuszcz w energię, a ta wytwarza ciepło. To badanie na zwierzętach pokazuje, jak berberyna zwiększa wydatek energetyczny, pomaga spalać tłuszcz, poprawia tolerancję na zimno i wzmacnia aktywną brunatną tkankę tłuszczową.


Berberyna dla pamięci i funkcji poznawczych


Poziom cukru we krwi, wrażliwość na insulinę i cukrzyca idą w parze z zaburzeniami pamięci i funkcji poznawczych. Obecnie uważa się, że wysoki poziom cukru we krwi i cukrzyca są związane ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera. W niektórych badaniach na zwierzętach stwierdzono, że berberyna poprawia funkcję pamięci, zachowując substancję chemiczną mózgu, acetylocholinę, która jest ważna dla pamięci, skupienia i funkcji poznawczych. Rezultatem dla osób przyjmujących berberynę była poprawa uczenia się i pamięci, wraz z niższym stresem oksydacyjnym.


Jak przyjmować Berberynę

Według dr Josha Axe berberynę należy przyjmować dwa do trzech razy dziennie. Ogólnie rzecz biorąc, w większości badań stosowano bezpieczne dawki, począwszy od dawki 500 mg. Tak więc 500 mg dwa do trzech razy dziennie to dobry początek. Przyjmuj berberynę z posiłkiem lub na pełny żołądek. Najlepiej zacząć od jednej dawki dziennie i powoli ją zwiększać, aby zapewnić sobie kontrolę.

Kiedy bierzesz berberynę, pamiętaj, że może być konieczne znaczne zmniejszenie insuliny, więc często monitoruj poziom cukru we krwi. Wielu diabetyków było w stanie całkowicie odstawić inne farmaceutyczne leki przeciwcukrzycowe, w tym po czasie berberynę. Pamiętaj, aby regularnie monitorować poziom cukru we krwi i skonsultować się z lekarzem.

Poszukaj produktu berberynowego ze standaryzowanym ekstraktem berberyny, aby dawki i moc były spójne.

Diabetycy stosujący inne leki muszą zachować ostrożność podczas korzystania z tego dodatku, aby uniknąć niebezpiecznie niskiego poziomu cukru we krwi. Osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny również zachować ostrożność podczas używania go, ponieważ może on w naturalny sposób obniżyć ciśnienie krwi. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny przyjmować berberyny (moja notatka: zapewne tylko dlatego, że berberyny nie przetestowano na kobietach w ciąży).

Ogólnie rzecz biorąc, ten naturalny związek ma wyjątkowy profil bezpieczeństwa. Główne działania niepożądane są niewielkie, ale mogą powodować skurcze, biegunkę, wzdęcia, zaparcia lub łagodny ból brzucha. Pozostań przy mniejszych dawkach – rozłożonych w ciągu dnia i po posiłkach – aby uniknąć większości z tych skutków ubocznych.

Oprócz ogromnych korzyści dla cukrzycy, berberyna jest również pomocna w innych problemach zdrowotnych, w tym:

 • Przeciw starzeniu
 • Infekcji żołądkowo-jelitowych
 • Chorobie serca
 • Wysokim poziomie LDL
 • Nadciśnieniu (wysokim ciśnieniu krwi)
 • Ubytku immunologicznym
 • Niskiej gęstości kości

Źródło tekstu: https://thenutritionwatchdog.com/metformin-vs-berberine-for-diabetes-shocking-comparison/

Berberyna – 500 mg – https://hauster.pl/produkt/berberyna-400/ kod zniżkowy – M334IR

Homocyne – zestaw witamin z grupy B modulujących poziom homocysteiny – wpływając na utrzymanie balansu cukru we krwi – https://hauster.pl/produkt/homocyne/ kod zniżkowy – M334IR

Sellesto – Zestaw substancji odżywczych – wspomagających pracę układu sercowo – naczyniowego – https://hauster.pl/produkt/sellesto/ kod zniżkowy – M334IR

Jeżeli uważasz, że artykuły, materiały, które piszę i udostępniam, na stronie marzenakolano.com lub na fan page (https://www.facebook.com/infiniteprogressnutrition/) za wartościowe i przydatne Tobie, a chciałbyś/chciałabyś wesprzeć moją pracę, poniżej znajduje się numer konta na który można przelać dowolną kwotę:
(wpisując w tytule przelewu: Donation)

(DE: Germany)
IBAN: DE51100110012622784224
BIC: NTSBDEB1XXX

lub za pośrednictwem Paypal:
https://www.paypal.com/paypalme/infinitepronutrition

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz mnie
Aktualne posty z mojego bloga mogą być dostarczane bezpośrednio na twój adres e-mail.
Aby otrzymywać najnowsze posty ...
Powered By WPFruits.com