ELEKTROAKUPUNKTURA a bariera krew-mózg

Share

Elektroakupunktura może pomóc substancjom przekroczyć barierę krew-mózg.

ZOBACZ POKREWNE ARTYKUŁY:

ELEKTROSTYMULACJA ZMNIEJSZA SPASTYCZNOŚĆ

URZĄDZENIE MEDYCZNE HEALY DO ELEKTROSTYMULACJI

CZĘSTOTLIWOŚCI TWOJEGO CIAŁA NAGRANIA

STYMULACJA NERWU BŁĘDNEGO

Bariera krew-mózg to mechanizm obronny naszego organizmu mający na celu ochronę mózgu. Działa, aby chronić nas przed szkodliwymi substancjami, jednocześnie dopuszczając substancje potrzebne mózgowi, takie jak woda i tlen. Istnieje szereg potencjalnych leków, które mogą pomóc na przykład w zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego, jednakże bariera krew-mózg może stanowić przeszkodę w skutecznym dostarczaniu takich środków.

Wyniszczające schorzenia, takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona i ALS (Amyotrophic lateral sclerosis – stwardnienie zanikowe boczne), to główne przykłady problemów zdrowotnych, które ostatecznie można najlepiej leczyć za pomocą silnie ukierunkowanych terapii, wymagających przejścia przez barierę krew-mózg.

Jedna z interesujących substancji znana jest jako czynnik wzrostu nerwów lub „NGF” ( Nerve Growth Factor). Stanley Cohen i Rita Levi-Montalcini otrzymali w 1986 roku Nagrodę Nobla, częściowo za odkrycie NGF. 
NGF to naturalna substancja, która pojawia się w mózgu ssaków i pełni m.in. funkcje neuroprotekcyjne i neuroregeneracyjne. Zaproponowano jako potencjalne leczenie szeregu chorób neurodegeneracyjnych. Jednakże oprócz wyzwań, takich jak właściwe wiązanie, dawkowanie i tym podobne, przeszkodą jest nieinwazyjne dostarczanie do ośrodkowego układu nerwowego w bezpieczny i niezawodny sposób. (Jeśli jesteś zainteresowany, polecam przeczytanie tej wyczerpującej prezentacji historii i potencjalnej wartości klinicznej NGF).
https://www.frontiersin.org/journals/neuroscience/articles/10.3389/fnins.2021.695592/full

W czasopiśmie Journal of Integrative Neuroscience naukowcy z Uniwersytetu Medycyny Chińskiej w Zhejiang przeprowadzili niedawno badanie na zwierzętach, aby zbadać zdolność elektroakupunktury do zwiększania przepuszczalności bariery krew-mózg.

Autorzy opierali się na wielu wcześniejszych badaniach wykazujących zdolność zarówno akupunktury, jak i ziołolecznictwa TCM (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej) do wspomagania powrotu do zdrowia po udarze. Z tych badań jasno wynika, że akupunktura może wpływać na krążenie w mózgu (przykładowe badanie – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK185236/ ).

Oprócz ogólnego wpływu na układ krążenia naukowcy przeprowadzili wcześniej badanie skupiające się szczególnie na elektroakupunkturze (EA) w celu otwarcia bariery krew-mózg. W artykule „Elektroakupunktura: nowe podejście do otwierania bariery krew-mózg u szczurów po okluzji tętnicy środkowej mózgu”

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6287560/ doszli do wniosku, że „leczenie EA przez określony czas stymulacji przy GV 20 i GV 26 u szczurów z okluzją tętnicy środkowej mózgu może zwiększyć przepływ krwi -przepuszczalność mózgu”.

W badaniu, które dzisiaj omawiamy, naukowcy rozpoczęli od hipotezy, że „EA o określonej częstotliwości może otworzyć barierę krew-mózg i wywołać wejście czynnika wzrostu nerwów (NGF) do mózgu…”. Głównymi punktami, które wybrali, aby wpłynąć na krążenie w mózgu poprzez EA, były GV 20 i GV 26. K

Krótkie wprowadzenie punktów:

GV 20 : „Sto spotkań / sto zbieżności” – ważny punkt dotyczący przemieszczania się energii („wewnętrznego wiatru”) obejmującego zachodnie schorzenia, takie jak niektóre rodzaje bólów głowy, szumy uszne, udary i zaburzenia drgawkowe. W systemie uzdrawiania, z którego kieruję moje leczenie, wykorzystuje się go do oddziaływania na obszar skojarzeń w mózgu i wpływania na choroby takie jak choroba Parkinsona i Alzheimera.

https://www.miridiatech.com/news/2016/05/acupuncture-point-governor-vessel-20/

GV 26 : „Centrum” – „punkt dowodzenia” służący do przywracania przytomności w przypadku wskazania w wyniku szoku, osłabienia lub z innych przyczyn. Ma również zastosowania w przypadku zaburzeń napadowych i schorzeń związanych z psychologią/chemią mózgu, takich jak depresja maniakalna.

https://metanoia-world.tumblr.com/post/69817900624/one-acupuncture-point-everyone-should-know

Stosując różnorodne środki, badacze zaobserwowali dwa główne wyniki. 

Po pierwsze, wejście NGF do mózgu szczurów z indukowanymi deficytami neurologicznymi sprzyja uczeniu się i pamięci oraz hamuje śmierć komórek w obszarze hipokampa. Po drugie, EA zwiększa przepuszczalność bariery krew-mózg w korze przedczołowej i indukuje wychwyt NGF przez neurony w tym obszarze. Doszli do wniosku, że „EA może służyć jako nowa strategia dostarczania leków do centralnego układu nerwowego”.

Zauważają, że należy przyjrzeć się dalszym badaniom dokładnych procesów związanych ze wzrostem przepuszczalności, a także dokładną oceną czasu wprowadzenia EA i podawania środków terapeutycznych. W przypadku niedrogiej, nieinwazyjnej i całkowicie bezpiecznej (w każdym razie części EA) procedury – moim zdaniem warto zgłębić ją znacznie głębiej.

Z punktu widzenia praktyka ważna jest świadomość procesów, które wynikają z wykorzystania tych punktów. Być może pewne aspekty naszego leczenia mogą zadziałać, ponieważ ułatwiamy przyjmowanie innych leków, które dana osoba przyjmuje – a może nie z tego powodu. Być może leczenie akupunkturą powinno zostać zaproponowane kilka godzin po przyjęciu konkretnego leku lub możliwie najbliżej momentu spożycia. Być może bardziej kompletne terapie wraz z terapią – zamiast stosowania ich osobno lub częściowo tylko w celu ułatwienia przepuszczalności – mogą dać obiecujące rezultaty. Wszystkie aspekty warte poznania.

Źródło:

https://yinyanghouse.com/blog/posts/electro-acupuncture-may-aid-substances-to-cross-blood-brain-barrier-2022-05-30/

Share
Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz mnie
Aktualne posty z mojego bloga mogą być dostarczane bezpośrednio na twój adres e-mail.
Aby otrzymywać najnowsze posty ...
Powered By WPFruits.com