Hydroxymaślany a maślan sodu?

Share

Czym jest kwas masłowy?

Maślan sodu jest naturalną substancją, zaliczaną do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), która wytwarzana jest przez florę jelitową na drodze fermentacji.

“Kwas masłowy jest naturalną substancją, fizjologicznie produkowaną w jelitach, odznaczającą się korzystnym wpływem na procesy troficzne, regeneracyjne oraz posiadającą działanie przeciwzapalne. Te cechy pozwalają na zastosowanie maślanu jako leczenia uzupełniającego w przebiegu nieswoistych chorób zapalnych i zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego.”

“Octan, propionian i maślan SCFA są wytwarzane w wyniku fermentacji mikrobiologicznej niestrawnych węglowodanów i wydają się być kluczowymi mediatorami korzystnych efektów wywoływanych przez mikrobiom jelitowy.”

https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a4708/Maslan-sodu-w-leczeniu-chorob-czynnosciowych-i-zapalnych-jelit.html

Źródło maślan – zdjęcie rodeopix

Kwasy tłuszczowe wywierają efekt troficzny, przyspieszając gojenie i regenerację jelitową [4, 7]. Dotyczy to również fragmentów jelita grubego, które zostały wyłączone z pasażu jelitowego. SCFA wykazują miejscową zdolność do stymulacji przepływu krwi w błonie śluzowej poprzez bezpośrednie oddziaływanie na tętniczki oporowe, będące głównym regulatorem przepływu krwi w narządzie. Prawdopodobnie SCFA mogą stymulować angiogenezę, prowadząc do wzrostu liczby naczyń włosowatych, jednak fakt ten wymaga dalszych badań [8]. SCFA mają również pośredni wpływ na narządy poza przewodem pokarmowym, regulując pH jelitowe, zwiększając wchłanianie wapnia, żelaza, magnezu oraz wywołując efekt metaboliczny przez oddziaływanie na metabolizm glukozy i białek w wątrobie.

Utrzymanie integralności bariery jelitowej jest kluczem dla prawidłowego funkcjonowania jelita. Kwas masłowy istotnie wpływa na jej utrzymanie, poprzez zmniejszenie przepuszczalności dla insuliny, co wyraża się zwiększeniem elektrycznego oporu przeznabłonkowego (transepithelial electrical resistance – TER) już przy fizjologicznych stężeniach maślanu. Jedną ze składowych bariery jest śluz, syntezę którego pobudza maślan, a jego obecność nie tylko mechanicznie chroni nabłonek jelitowy, ale również utrzymuje pH na poziomie zabezpieczającym przed wtargnięciem niepożądanych mikroorganizmów.

Czym są natomiast hydroxymaślany?

Beta-hydroksymaślan ‒ inaczej kwas beta-hydroksymasłowy, 3-hydroksymasłowy lub BHB ‒ stanowi aż 80% spośród trzech rodzajów ketonów (ciał ketonowych), które krążą w naszym ciele, gdy jesteśmy w stanie ketozy. Acetylooctan to 20%, a aceton zaledwie 1%.

BHB (beta-hydroksymaślan) to naturalnie występująca w organizmie substancja, syntezowana głównie w przypadku: dużego deficytu kalorycznego, postu, znacznego ograniczenia podaży węglowodanów, intensywnych treningów oraz oczywiście właściwie przeprowadzonej diety ketogenicznej.

BHB posiada wiele ciekawych zastosowań, głównie w aspekcie treningowym oraz kognitywnym, stąd suplementacja BHB zalecana jest zarówno osobom aktywnym fizycznie (w szczególności w okresie okołotreningowym), jak i pracującym umysłowo.

BHB zwiększa jasność umysłu i umożliwia uzyskanie pełnego skupienia, wpływa na poprawę samopoczucia, zwiększa pokłady energii i opóźnia uczucie zmęczenia. Efekty te wynikają m.in. z jego przeciwzapalnego i neuroprotekcyjnego działania.

Suplementacja egzogennego BHB (dostępnego postaci łatwo przyswajalnych soli mineralnych wapnia, magnezu, sodu oraz potasu) może być szczególnym wsparciem dla osób będących na diecie ketogenicznej, a także może łagodzić objawy keto-adaptacji i przyspieszyć jej proces. Może również umożliwić zwiększenie dziennego limitu węglowodanów.

Leczenie” BHB wywarło również działanie przeciwlękowe w szczurzym modelu PTSD (Zespół stresu pourazowowego) wywołanym przez SPS i osłabiło wywołany przez SPS wzrost poziomu TNF-α w surowicy. Odkrycia te sugerują, że podawanie BHB może być użytecznym podejściem do celowania w mechanizmy zapalne związane z PTSD. 

https://www.nature.com/articles/s41598-020-78410-2

Reasumując, hydroxymaślany a kwas masłowy są odrębnymi związkami, jednakże mające pozytywne przełożenie na stan zdrowia jelit i wpływ na układ nerwowy, jak i inne systemy. 

https://www.nature.com/articles/s41586-022-04649-6

BHB reguluje szlak nowotworzenia w jelitach i wskazuje, że interwencje doustne lub ogólnoustrojowe z pojedynczym metabolitem mogą uzupełniać obecne strategie zapobiegania i leczenia CRC (nowotworów jelita grubego).

Kosmki jelitowe – zdjęcie IMGMIDI

Potencjalne synergie β-hydroksymaślanu i maślanu sodu na modulację metabolizmu, stanu zapalnego, funkcji poznawczych i ogólnego stanu zdrowia można poczytać w poniższym badaniu.

Przegląd ten podkreśla synergię zapewnianą przez egzogenny keton, β-hydroksymaślan (BHB) oraz krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy, maślan (BA) w kontekście wyników komórkowych i fizjologicznych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5902005/

Jeżeli uważasz, że artykuły, materiały, które piszę i udostępniam, na stronie marzenakolano.com lub na fan page (https://www.facebook.com/infiniteprogressnutrition/) za wartościowe i przydatne Tobie, a chciałbyś/chciałabyś wesprzeć moją pracę, poniżej znajduje się numer konta na który można przelać dowolną kwotę:
(wpisując w tytule przelewu: Donation)

(DE: Germany)
IBAN: DE51100110012622784224
BIC: NTSBDEB1XXX

lub za pośrednictwem Paypal:
https://www.paypal.com/paypalme/infinitepronutrition

Share
Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz mnie
Aktualne posty z mojego bloga mogą być dostarczane bezpośrednio na twój adres e-mail.
Aby otrzymywać najnowsze posty ...
Powered By WPFruits.com