PRZYRODOLECZNICTWO – GLISTNIK JASKÓŁCZE ZIELE

Share

BAJ „Uzdrowienie – Glistnik” (Chelidonium) (100ml)

Forma uwalniania: ciecz biologicznie aktywna (BAJ).

Bioaktywny płyn o zwiększonej biodostępności, w postaci substancji roślinnej, otrzymywany przez ekstrakcję próżniową przy minimalnym cieple właściwym (do 37°C) z zachowaniem maksymalnych możliwości strukturalnych i leczniczych właściwości roślin.

Składniki: płyn międzykomórkowy i wewnątrzkomórkowy z ziela glistnika.

Zdjęcie własne

Znaczenie dla organizmu

Profesjonalna medycyna nie mogła przejść obok takiej rośliny jak glistnik. Ukraiński naukowiec Vladimir Novitsky, obecnie pracujący w Austrii, dostarczył danych na temat leku opartego na alkaloidach glistnika i eksperymentalnie potwierdził jego skuteczność przeciwko ośmiu głównym typom raka. Ziele glistnika zawiera wiele substancji aktywnych: olejek eteryczny, kwasy organiczne i fenylokarboksylowe, flawonoidy i saponiny, garbniki, witaminy. Ale głównym bogactwem glistnika są alkaloidy, jest ich ponad 20. Najważniejsze z nich to sangwinaryna i chelerytryna, mają destrukcyjny wpływ na mikroorganizmy, w tym wirusy i pierwotniaki. 

Liczne badania potwierdzają, że preparaty na bazie glistnika są skuteczne w leczeniu ran ropnych i owrzodzeń troficznych, chorób skóry i błon śluzowych, egzemy, przewlekłego zapalenia zatok, erozji szyjki macicy, a także chorób grzybiczych, rzęsistkowicy. Sangwinaryna jest inhibitorem acetylocholinesterazy, a chelerytryna działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy. Inny alkaloid, chelidonina, wykazuje działanie przeciwbólowe (łagodzące ból), uspokajające i przeciwskurczowe. Szczególnie efekt przeciwskurczowy jest zauważalny przy oddziaływaniu na mięśnie gładkie narządów, co pozwala na stosowanie glistnika w astmie oskrzelowej. Spośród alkaloidów najszersze działanie terapeutyczne ma chelidonina. Pod względem działania na organizm jest porównywalny z papaweryną. Berberyna alkaloidowa ma działanie żółciopędne (cholecystokinetyczne). Biorąc pod uwagę właściwości żółciopędno-cholecystokinetyczne (choleretic), uspokajające, przeciwskurczowe, glistnik jest przepisywany na spastyczny ból brzucha, upośledzoną spastyczność dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Cały ten potężny arsenał, odpowiednio wykorzystany, może przynieść wymierne korzyści nie tylko w walce z brodawkami i trądzikiem, ale także w rozwiązywaniu poważniejszych problemów zdrowotnych.

Glistnik to obiecująca roślina. Ze względu na zawartość sangwinaryny i chelerytryny preparaty glistnika znajdują szerokie zastosowanie w dermatologii, ginekologii i neurologii. Posiadając działanie przeciwdrobnoustrojowe, glistnik hamuje rozwój bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, drożdżopodobnego rodzaju Candida, grzybów micelarnych, chorobotwórczych pierwotniaków. Aktywne alkaloidy homohelidonina i chelerytryna glistnik wykazują właściwości bakteriostatyczne przeciwko Staphylococcus aureus i hamują rozwój prątków. W eksperymencie in vivo i in vitro ustalono hamujące działanie glistnika na szczepy drobnoustrojów Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumonial, Candida albicans, Epidermoph. flaccosum, Trichophyton mentagrophytes, Aspergillus fumigatus, Trichophyton rubrum.Pracownicy Oddziału Chirurgii Szpitalnej KMU Pasechnik I.Kh., Garbarets M.A. pod kierunkiem profesora Amineva A.M. na dużym materiale klinicznym udowodniono skuteczność leczenia glistnika polipowatości jelita grubego. Według VI Popowa. (1984) ziele glistnika dobrze sprawdziło się w chorobach wątroby i dróg żółciowych, nieżytach żołądka i jelit, jako środek przeciwbólowy. Glistnik jest skuteczny w kompleksowej terapii chorób onkologicznych, a w połączeniu z pokrzywą i nagietkiem hamuje rozwój przerzutów. Potwierdzono eksperymentalnie, że glistnik ogranicza wzrost nowotworów złośliwych, w kompleksowej terapii chorób onkologicznych i zmniejsza ryzyko przerzutów po operacjach. (Balitsky K.P., Vorontsova A.L., 1976)

W ginekologii glistnik jest przepisywany na czujność onkologiczną, algodismenorrhea, patologiczną menopauzę, patologie onkoginekologiczne.W Instytucie Fizjologii. IP Pavlova, badania nad działaniem terapeutycznym sangwinaryny z glistnika u pacjentów z chorobami układu nerwowego, określiły zdolność leku do zmniejszania aktywności cholinesterazy, zwiększania wrażliwości na acetylocholinę i przywracania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Dowody wskazują na istotny efekt terapeutyczny w miopatiach, ciężkiej, trudnej do leczenia chorobie. Stwierdzono, że sangwinaryna jest skuteczna w różnych postaciach dystrofii mięśniowej, w niedowładach spastycznych spowodowanych urazem porodowym. Pod względem farmakologicznym glistnik jest dobrze zbadany. W eksperymentach przeprowadzonych na Wydziale Farmakologii Akademii Medycznej w Iwano-Frankowsku określono działanie stabilizujące błony na hepatocyty wątroby, zwiększenie wydolności czynnościowej wątroby i zapobieganie rozwojowi zmian patologicznych w hepatocytach . Stwierdzono aktywację układu antyoksydacyjnego hepatocytów na tle działania hepatoprotekcyjnego, działanie antyoksydacyjne w doświadczalnych zmianach nadżerkowych i wrzodziejących strefy żołądka i dwunastnicy, przyspieszenie regresji zaburzeń morfologicznych błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. (Lukashevich IV, 2000)

Odnotowano aktywność glistnika w stosunku do wirusów, jego zdolność do hamowania wirusa opryszczki, zapalenia mózgu i rdzenia poprzez blokowanie syntezy białek otoczki wirusa. Skuteczność przeciwgrzybicza glistnika jest równa działaniu nitrofunginy, pod względem aktywności antybiotycznej nie ustępuje chloramfenikolowi. Preparaty glistnika zwiększają poziom hemoglobiny, erytrocytów i leukocytów we krwi, mają działanie antyarytmiczne. W dermatologii glistnik stosuje się w przypadku wyprysku grzybiczego drobnoustrojów, atopowego zapalenia skóry, wyprysku paratraumatycznego, łuszczycy, początkowych postaci tocznia rumieniowatego krążkowego, łojotoku skóry głowy. W łuszczycy efekt kliniczny glistnika wynika z jego zdolności do hamowania mitozy.

Właściwości fitoterapeutyczne: 

 • przeciwdrobnoustrojowe,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwskurczowe,
 • odczulające,
 • przeciwświądowe,
 • napotne,
 • hipotensyjne,
 • onkostatyczne,
 • uspokajające,
 • przeciwbólowe,
 • żółciopędne,
 • przeczyszczające,
 • naprawcze,
 • grzybobójcze,
 • immunomodulujące, poszerzają zakres stosowania glistnika oraz szereg bezpiecznych dawek efekt terapeutyczny glistnika na poziomie fizjologicznym.

Wskazania do stosowania.

Jest zalecany jako środek wzmacniający w kompleksowej profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych, a także w diecie w następujących stanach i chorobach: zapalenie wątroby o różnej etiologii, bezkamieniowe zapalenie pęcherzyka żółciowego, stłuszczenie wątroby; przewlekłe zapalenie żołądka, wrzód żołądka i wrzód dwunastnicy, odźwiernik, zapalenie okrężnicy, zapalenie esicy; stany spastyczne o słabym i umiarkowanym nasileniu w nadbrzuszu, woreczek żółciowy; objawy dyspeptyczne, wzdęcia, kolka; odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie pęcherza moczowego, BPH (gruczolak);choroby ginekologiczne (zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie przydatków, zapalenie jajowodów); w kompleksowej terapii chorób onkologicznych; łuszczyca, krostkowe choroby skóry, wyprysk płaczliwy; rzęsistkowica, ureplazmoza, chlamydia, kandydoza; infekcje wirusowe, w tym opryszczka; niedokrwistość w złożonej terapii.

Dawkowanie i sposób podawania:

Dla dorosłych:

 • 7-15 kropli – 1 łyżeczka 3 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem na 100-200 ml wody.
 • Kurs przygotowawczy: 8 – 12 tygodni. W razie potrzeby powtórzyć po 2 – 3 tygodniach. Powtórzyć w razie potrzeby.

Przyjmowanie fitopreparatu nie anuluje recepty lekarza.

ZRÓB ENZYMY BOŁOTOWA NA GLISTNIKU

SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA ZNAJDZIESZ TUTAJ:

https://www.marzenakolano.com/2023/04/24/enzymy-bolotowa/

Jeżeli uważasz, że artykuły, materiały, które piszę i udostępniam, na stronie marzenakolano.com lub na fan page (https://www.facebook.com/infiniteprogressnutrition/) za wartościowe i przydatne Tobie, a chciałbyś/chciałabyś wesprzeć moją pracę, poniżej znajduje się numer konta na który można przelać dowolną kwotę:
(wpisując w tytule przelewu: Donation)

(DE: Germany)
IBAN: DE51100110012622784224
BIC: NTSBDEB1XXX

lub za pośrednictwem Paypal:
https://www.paypal.com/paypalme/infinitepronutrition

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz mnie
Aktualne posty z mojego bloga mogą być dostarczane bezpośrednio na twój adres e-mail.
Aby otrzymywać najnowsze posty ...
Powered By WPFruits.com