Przyrodolecznictwo – Czarny Bez (Sambucus nigra) magnetyzm roślin

Share

Inaczej bez pospolity.

O bzie, jego kwiatach, owocach, liściach można wiele wyczytać w internecie, na wielu stronach, np u Pana doktora Henryka Różańskiego.

Dzisiaj tak mało czasu spędza się na czytanie o roślinach, ziołach, chyba że na uczelniach i wśród pasjonatów, ale już od kilku lat zauważam chęć powrotu do natury u ludzi nie tylko dojrzałych, ale u ludzi młodych. Mamy pod dostatkiem substancje aktywne w roślinach, a tak mało o nich wiemy. Po zioła idziemy do sklepów zielarskich, kupujemy je online i dobrze, natomiast sami możemy zaopatrzyć się w nie i zrobić zapasy na dłuższy czas. Wtedy stosując profilaktykę zdrowotną, będziemy czerpać ogromne korzyści z ich cudownych właściwości.

Źródło: Pixabay – RitaE

Profilaktykę zdrowotną należy wprowadzić i ją praktykować, inaczej nie będzie profilaktyką. Od lat edukuję o potrzebie zmiany myślenia z typu “choroba – pigułka – lek” na uwrażliwienie w temacie dbania o swoje zdrowie i jego ochronę na co dzień.

Najpierw napisze o właściwościach bzu (kwiatów, liści, korzenia, kory), następnie przytoczę cytat o Bzie z “Zielnika ….” źródło podane na końcu, który warto znać, a poniżej podam zastosowanie bzu z Zielnika Dziewanny. Zapraszam do lektury.

Surowcem leczniczym i spożywczym tego popularnego krzewu jest kwiat – Flos Sambuci i owoc bzu czarnego – Fructus Sambuci nigri.

Kwiaty zawierają flawonoidy (rutynę), kwasy wielofenolowe, kwasy organiczne, związki aminowe, olejek eteryczny, garbniki, sole mineralne do 9?%, związek napotny,.

Kwiaty mają działanie moczopędne, napotne, zwiększają elastyczność naczyń włoskowatych.

W owocach stwierdzono stwierdzono antocyjany, garbniki, kwasy wielofenolowe, kwasy organiczne, witaminy C, B, pektyny, związki cukrowe, ślady olejku eterycznego.

Owoce usuwają szkodliwe produkty przemiany materii, zwiększają transpirację skóry, działają łagodnie przeczyszczająco (przy zwiększeniu dawek).

Napar z surowca powoduje opóźnienie reakcji bólowej przy jednoczesnym braku działania narkotycznego. Zarówno kwiaty, jak i owoce bzu czarnego mogą być wykorzystywane w naszym jadłospisie: kwiaty do wyrobu napojów (świeże), owoce do przetworów i na sok, również z dodatkiem innych owoców. Sok z owoców bzu czarnego ma bardzo wyraźne działanie lecznicze i uodparniające.

“Znany wszystkim, wyrastający czasem w dosyć wysokie drzewo, rośnie krzew ten niemal w całej Europie. Starzy Germanowie zaliczali go do drzew świętych. ……

U starych Pusaków nie wolno było ścinać ani zranić bzu dla jego świętości, a jeżeli dla jakichś względów trzeba było koniecznie obciąć gałęzie, to ojciec rodziny, której należało drzewo, padał przed nim na kolana i prosił o przebaczenie, że okoliczności zmuszają go do naruszenia i sprofanowania świętości. …..

I w medycynie zajmował bez już w dawnych czasach poczytne miejsce. Tak np. już Hipokrates, największy lekarz starożytności (żył 460-377 przed Chr.), chwalił wywar z korzeni bzu, jako najlepszy środek przeciwko puchlinie wodnej.

Plinius natomiast pisze w 19 roku po Chr. w ten sposób o właściwościach leczniczych: “Liście, korzonki i kwiaty bzu, gotowane w starem winie, wypędzają wodę z organizmu. Wywaru tego pić należy dwie filiżanki dziennie. Napój ten działa także chłodząco przy sparzeniach, a mieszany z mąką kukurydzianą i ugotowany na papkę, leczy ukąszenia wściekłego psa. Świeże i młode listki bzu, posolone i spożywane z oliwą, wydalają z żołądka flegmę i żółć.”

Kwiatu bzowego używają dzisiaj powszechnie jako środka napotnego w przeziębieniach. – Gdy tylko czujemy po zziębnięciu lub przemęczeniu dreszcze – pisze Dr. med. Breyer – należy położyć się do łóżka, przykryć dobrze i wypić kilka szklanek herbaty z kwiatu bzowego, a najczęściej nie dopuścimy do poważnej choroby.

Kwiat bzowy świeży, gotowany w serwatce – pisze dalej Dr. Breyer – działa nader skutecznie w puchlinie, występującej tak często u dzieci z powoduj zapalenia nerek po szkarlatynie czyli płonicy. Należy jednak uważać, by nie wywoływać biegunki, która mogłaby stan pogorszyć i w razie niepożądanych objawów należy dawkę zmniejszyć.

Bez nadaje się szczególnie do przeprowadzenia tak zw. kuracji wiosennej celem oczyszczenia krwi i całego organizmu. W tym cel pije się przez miesiąc codziennie rano na czczo, godzinę przed śniadaniem 1 filiżankę herbaty z 6-8 pokrajanych świeżych i zaparzonych listków bzu.

W zapaleniach gardła, chrypce i napuchłych migdałach oddaje herbata z kwiatów bzowych bardzo dobre usługi. W tym celu bierze się szczyptę kwiatów bzowych, nalewa się na nie 1/4 l gotującej się wody, zostawia się pod nakryciem ćwierć godziny a następnie wypija się filiżankę po filiżance. Po 24 godzinach powinno nastąpić polepszenie.

Uważać jednak trzeba, by choremu herbaty tej nie dawać, gdy pojawiła się już i gorączka zapalna, gdy głowa chorego mocno pali, względnie gdy odczuwa on wewnętrzną gorączkę.

Herbata ziołowa z dodatkiem suszonego kwiatu bzu

Przeciwko bólowi głowy należy kwiat bzowy skropić trochę winem lub octem i jako okład przywiązać na czoło.

Kto ma słaby słuch powinien dwa razy na dzień wstrzykiwać do uszu trochę letniego wywaru z świeżych lub suszonych liści bzowych.

Suszony kwiat bzowy albo gotowanie jagody bzu, na poły zmieszane z kwiatem lipowym z dodaniem 1-2 łyżeczek soku cytrynowego, doskonale nadają się jako środek napotny przy silnych przeziębieniach względnie przeciwko katarom, chrypce i kaszlowi.

W chorobach tak zw. róży, bierze się kilka latorośli bzowych długości palców u ręki, odłupuje i odrzuca zewnętrzną szarą korę, następnie zeskrobuje się zieloną skórę aż do drzewa i piecze tak długo, aż straci kolor i zaczyna trzaskać; następnie szybko owija się w płótno i gorące daje do naczynia, napełnionego zimną wodą. Tłuszcz, jaki się utworzy na powierzchni wody, będzie doskonałą maścią, którą się smaruje płótno, a następnie przykłada na różę.

Jagody bzowe nadają się do tak zw. kuracji winogronowej i używa się je w małych porcjach w ciągu dnia. Powidła z tych jagód są b. dobrym środkiem oczyszczającym i tworzącym krew. Zagotowane z cukrem i miodem oddają znajomite usługi ludziom, wiodącym życie siedzące: łyżka takich powideł, rozpuszczona w szklance wody, wyczyszcza żołądek i kiszki, pędzi mocz i działa nadzwyczaj korzystnie na nerki.

Suszone jagody działają korzystnie w biegunkach (żuć 8-10 jagód).

Para z herbaty bzowej, wdychana przez lejek, dobrze działa w katarach i zaflegmieniach płucnych. Wdychać ją należy z pewnej odległości od naczynia.

Kwiat zbiera się w czerwcu, liście na wiosnę, korzenie, korę i jagody na jesień. Kwiaty należy zbierać w dni pogodne, o ile możności jeszcze niezupełnie rozwinięte i starannie wysuszyć w cieniu w miejscu przewiewnem.

Korę i korzenie zbiera się w jesieni albo na wiosnę, gdy wystąpi miazga, a liście w czasie kwitnienia.

Bez pospolity to roślina, mająca wybitnie charakter zasadowy. Przy kiepskiej przemianie materii, kiedy to ludzki organizm ustawicznie zatruwany jest kwasami moczowemi, dobrze jest pić odwar z liści bzowych, zmnieszanych z kwiatami i odrobiną kory. Na pół litra wody dać małą łyżeczkę tej mieszaniny.

Astralnie krzew ten znajduje się pod znakiem planety Uranus, dlatego też wnikliwość jego magnetyzmu w żywy organizm jest wielka. Magnetyzm bzu działa dezynfekcyjnie na wszelkiego rodzaju astralne twory przeróżnych chorób i jest niejako uzupełnieniem magnetycznych właściwości jemioły.

O ile pragnie się prędko i skutecznie jakąś chorobę natury rakowatej lub jako złośliwy nowotwór wyeliminować z żywego organizmu, to należy pić odwar z 2 części jemioły i jednaj części liści i kwiatu bzowego. O ile jemioła działa głównie na planie astralnym, rozpraszając i ubezwładniając dusze elementali, o tyle bez pospolity zasklepia i goi rany, normując i regulując racjonalną przemianę materii, a tem samem dając możność zranionym organom do zaopatrzenia się w świeży i ożywczy magnetyzm drogą normalnego obiegu krwi.

Liście bzowe, znajdujące się przez dłuższy czas w pobliżu rtęci, przynoszą ulgę a nawet i leczą skutecznie syfilis, trąd i raka nawet bez współudziału jemioły; nie zaszkodzi jednakże jednoczesne stosowanie tych nawzajem się uzupełniających roślin.” J.K.H.

Najczęściej stosuje się odwary i napary. Podaję kilka tylko z Zielnika Dziewanny, który ostatnio mi się bardzo podoba.

ODWAR Z KWIATÓW

Łyżkę stołową suszonych kwiatów zalać szklanką wody, gotować na bardzo małym ogniu 5 minut, odstawić pod przykryciem na 15 minut, pić 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

ODWAR Z KORY lub KORZENI 

2 łyżeczki suszonej kory lub suszonych korzeni zalać szklanką wody, gotować na małym ogniu 10 minut, odstawić pod przykryciem na 10 minut, przecedzić, pić 1-2 razy dziennie.

NAPAR Z KWIATÓW

1 łyżkę stołową zalać szklanką przegotowanej, wody , ale nie wrzątkiem, najlepiej odczekać około 3 minut od wrzenia, pić 2 razy dziennie.

NAPAR Z LIŚCI

2 łyżki stołowe zalać szklanką gorącej wody parzyć 10 minut, pić 1-2 razy dziennie.

NALEWKA NA GORĄCZKĘ Z LIŚCI

100 gramów świeżych liści 1 litr alkoholu 40%. Liście rozdrobnić i zalać alkoholem, macerować 14 dni po czym przefiltrować. stosujemy w razie gorączki po łyżeczce 3 do 5 razy dziennie. Nalewkę można również stosować jako smarowidło na chore stawy.

Przytoczę również tekst Pana doktora Różańskiego, odnośnie wykorzystania cennych składników roślinnych, ponieważ daje wskazówkę, w jaki sposób je w największym sposobie uzyskać.

“Komórki niechętnie oddają składniki do wody. Mielenie rozrywa ściany komórkowe i uwalnia flawonoidy, olejki, nitrylozydy, garbniki, fenolokwasy i in. substancje. Gdy nie rozdrobnimy surowca to śmiało powiem: 30-40% czynnych składników po odcedzeniu wywalamy do kanalizacji czy na kompost. To tylko pozór, że napar, czy odwar ekstrahuje całość substancji zawartych w tkankach roślinnych.

Henryk Różański”

Co chciałabym jeszcze dodać, Uszak bzowy (Auricaria), którego można znaleźć na korze bzu czarnego, jest bardzo cennym grzybem leczniczym.

Zastosowanie testowane w praktyce Uszaka bzowego:

  • leczenie układu krążenia + Reishi
  • zmniejszenie ryzyka zakrzepicy + Reishi
  • profilaktyka i leczenie uzupełniające miażdżycy tętnic + Reishi, Shiitake
  • regulacja poziomu lipidów we krwi + Shiitake
  • zmniejszenie stanu zapalnego, zwłaszcza skóry, błon śluzowych i oczu + Shiitake, Reishi
  • działanie immunomodulacyjne
  • przeciwutleniacz

Inne motywy stosowania Auricularii:

Białe upławy, hemoroidy, stymulacja perystaltyki jelitowej, zaparcia, skurcze, nadwaga, nadciśnienie tętnicze, obniża poziom cholesterolu, stany zapalne stawów, zwiększa ilość tlenu we krwi, opóźnia starzenie, osłabienie po porodzie, szum w uszach, postrzał.

Można o nim poczytać tutaj.

Źródła:

“Ziołolecznictwo ojców Bonifratów” – Ojciec Teodor Książkiewicz

Zielnik Okultysty- wpływ magnetyzmu roślinnego [zbiór pism 1919-1932]

Jeżeli uważasz, że artykuły, materiały, które piszę i udostępniam, na stronie marzenakolano.com lub na fan page (https://www.facebook.com/infiniteprogressnutrition/) za wartościowe i przydatne Tobie, a chciałbyś/chciałabyś wesprzeć moją pracę, poniżej znajduje się numer konta na który można przelać dowolną kwotę:
(wpisując w tytule przelewu: Donation)

(DE: Germany)
IBAN: DE51100110012622784224
BIC: NTSBDEB1XXX

lub za pośrednictwem Paypal:
https://www.paypal.com/paypalme/infinitepronutrition

Share
Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz mnie
Aktualne posty z mojego bloga mogą być dostarczane bezpośrednio na twój adres e-mail.
Aby otrzymywać najnowsze posty ...
Powered By WPFruits.com