Witamina C

FacebookTwitterGoogle+PinterestLinkedInEmailGoogle GmailPrintPodziel się

Dlaczego ta prosta metoda na utrzymanie dobrego zdrowia była długo ukrywana? Jak działa i co nam daje dieta bogata w witaminę C, o której tak ostatnio głośno?

Nie jesteśmy w stanie przeżyć bez witaminy C, którą musimy dostarczać w diecie, ponieważ nasz organizm jej nie produkuje. To jest pierwszy fakt, o którym każdy powinien wiedzieć. Jesteśmy zatem skazani na dostarczanie witaminy C w pożywieniu. Co się dzieje, gdy nie dostarczymy lub dostarczymy jej w bardzo małej ilości naszemu organizmowi? Doświadczamy wtedy wiele stanów chorobowych, które wielokrotnie nie łączy się z ubytkiem organizmu w witaminę C, a więc ubytkiem antyoksydantów.

„Zarówno w starożytności, jak i na początku czasów nowożytnych ludzie doświadczali straszliwych objawów braku i ubytków witaminy C w diecie, a mianowicie doświadczali występowania szkorbutu, który był plagą wśród marynarzy. „Vasco da Gama podczas wyprawy dookoła przylądka Dobrej Nadziei stracił aż 67% załogi z tego powodu. W latach 1600 – 1800 szkorbut był przyczyną śmierci ok. 1 mln marynarzy. Masowe zachorowania na statkach wykańczały żeglarzy, pomimo że już pod koniec XVI w. zauważono, że owoce cytrusowe zapobiegają szkorbutowi.” Co to jest szkorbut? To nic innego jak wykrwawienie, z powodu pękania naczyń krwionośnych i żył. „Jednak dopiero w 1747 r. James Lind wykonał pierwszy test kliniczny: podzielił marynarzy cierpiących na szkorbut na sześć grup i każdej podawał inne substancje, wykazując w ten sposób, że tylko grupa, która otrzymała duże ilości owoców cytrusowych powróciła do zdrowia. Do wyizolowania witaminy C doszło dopiero w 1928 roku przez węgierskiego lekarza Alberta Szent Győrgyi, który za swoje dokonania, 9 lat później, otrzymał Nagrodę Nobla.” Źródło.

Marzena-Kolano-witamina-c-cytrusy-c-1000-plusCo to oznacza dla nas? Czy musimy cierpieć w wyniku nieszczelnych naczynek, powstawania żylaków, nadciśnienia, a nawet występowanie zatorów i zawałów serca już w młodym wieku, jeśli wiemy, że odpowiednie ilości witaminy C przeciwdziałają tym przewlekłym schorzeniom a także tragicznym sytuacjom? Dlaczego tak wiele osób wierzy w to, że obecna dieta dostarcza odpowiednią podaż witaminy C w diecie, skoro doświadcza objawów wywołanych w wyniku ubytku tej substancji? Czy jesteśmy tacy sami, że myślimy, że nasze zapotrzebowanie na witaminę C jest takie samo jak drugiego człowieka, a wiele osób zrzuca odpowiedzialność za występowanie objawów wywołanych przez ubytki wit C i innych substancji na genetykę i występowanie tych samych objawów w rodzinie?

Przypomnijmy sobie działanie Witaminy C, która uczestniczy w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, wspieraniu układu nerwowego oraz zmniejszaniu uczucia zmęczenia i znużenia. Osoby doświadczające przewlekłych stanów poddenerwowania, nerwicy, lęków, depresji, apatii, skurczów szczególnie powinny zwrócić uwagę na poziom witaminy C w swoim organizmie. 

To dzięki witaminie C zachowujemy  dobry stan naczyń krwionośnych. Praktycznie jest ona niezbędna do zachowania dobrego stanu naczyń krwionośnych.

Witamina C ma ogromny wpływ na syntezę kolagenu – białka odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry, ale nie tylko skóry. Niedobór kolagenu powoduje zmarszczki, rozstępy i szybsze starzenie się komórkowe, a więc starzenie się tkanek, organów a więc całego organizmu! Witamina C pomaga więc w tworzeniu silnych wiązań kolagenowych i wpływa na ich kształt oraz strukturę. W ten sposób witamina C wspomaga również prawidłowe funkcjonowanie kości, chrząstek, zębów oraz dziąseł. Bez niej jesteśmy po prostu słabsi i słabsza jest nasza zdolność do regeneracji.

Witamina C jest silnym antyoksydantem. Działa jak strażnik dla naszych komórek, a więc ochrania je przed atakiem wolnych rodników, toksyn, nie pozwalając im na przejęcie kontroli w zbytniej mierze, a więc przeciwdziała wszelkim mutacjom.

Marzena-Kolano-soki-witamina-c-suplementy-naturalneDziała odtruwająco, bakteriobójczo, regeneruje witaminę E. Uczestniczy w syntezie kory nadnerczy.

Witaminę C w postaci askorbinianu sodu (wlewy dożylne, duże dawki) z powodzeniem stosuje się w leczeniu m.in. nowotworów. Askorbinian sodu jest również wskazany dla osób z wrażliwym układem pokarmowym.

Witamina C rozpuszcza się w wodzie i jest przyswajana w obecności witaminy P – rutyny. Niedobór rutyny powoduje niedobór witaminy C.Kiedy można stwierdzić nadmiar witaminy C w organizmie? Kiedy doświadczymy rozwolnienia. Nie łatwo jest to zrobić. Każda osoba ma inne zapotrzebowanie na witaminę C, a więc na antyoksydanty. Jedne osoby potrzebują codziennie dostarczanych do organizmu dwa gramy codziennie (około 2000 mg.), a inni będą potrzebować o wiele więcej np. 3 razy po 2000 mg., a więc np. 6 gramów.

Wszelkie stany zapalne i infekcje zwiększają zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. Wtedy potrzebujemy kilkanaście do kilkudziesięciu nawet gramów witaminy C. Warto spożywać więc ją wtedy nie tylko w diecie, ale również w dobrym suplemencie diety, w postaci różnych form, np. odpowiedniego izomeru kwasu askorbinowego, którym jest kwas L-askorbinowy w akompaniamencie bioflawonoidów, tak jak występuje ona w naturze.

Witamina C ulega zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury oraz alkoholu.

Przypomnijmy sobie, gdzie występuje w diecie wit C.

Witamina C znajduje się w:

  • owocach: m.in. czarnej porzeczce, kiwi, cytrusach, ananasach
  • warzywach: m.in. zielonym groszku, brokułach, jarmużu, papryce
  • owocach dzikiej róży, aceroli, kiszonych ogórkach i kapuście

Wszystkim zatem polecam stosowanie witaminy C dodatkowo do diety bogatej w ten silny antyoksydant. Komu szczególnie można polecić witaminę C –  C 1000 Plus (tabletki, przedłużające wchłanianie wit. C do krwiobiegu – w przypadku wyjść, podczas pracy itp. ) lub Liquid C plus Bioflavonoids ( wit. C w płynie dla dzieci, ale też do dodawania do kwasu L-askorbinowego w proszku w wyższych dawkach ), lub proszek wit. C zbuforowanej, dla osób które mają wrażliwy żołądek (nadżerki, wrzody itp.) – https://www.nutriadvanced.co.uk/ultra-potent-c-powder-232g.html z L-glutationem, L-cysteiną i L-Lizyną (wsparcie detoksykacji) ?

Marzena-Kolano-calivita-witamina-c-1000plus– osobom dbającym o urodę,
– osobom, którym codziennie „towarzyszy” stres,
– ludziom prowadzącym aktywny tryb życia,
– osobom szczególnie narażonym na elektrosmog – korzystającym z komputerów i telefonów komórkowych,
– mieszkańcom dużych aglomeracji,
– osobom spożywającym niewielkie ilości warzyw i owoców,
– osobom spożywającym nadmierne ilości alkoholu,
– aktywnym i biernym palaczom,
– seniorom,
– w okresie rekonwalescencji,
– kobietom przyjmującym doustne, hormonalne środki antykoncepcyjne.

 Dodatkowo po pooglądaniu części pierwszej Ukryte terapie, w których Jerzy Zięba wypowiada się na temat witaminy C, moje refleksje związane z tym nagraniem są takie.Marzena-Kolano-dzika-róża-witamina-c-suplementy

Witamina C to kwas L – askorbinowy plus bioflawonoidy i kompleks ten jest dopiero witamina C. Nie sięgajmy więc po samą formę kwasu L-askorbinowego na codzień. O wiele korzystniejsze jest przyjmowanie 200mg-500mg. jednorazowo witaminy C jako kompleksu kwasu L-askorbinowego z bioflawonoidami profilaktycznie częściej (nawet kilka razy dziennie) lub 500mg-1000mg. takiego kompleksu w formie tabletek, w płynie, czy w proszku trzy razy dziennie profilaktycznie. Sięgnij po sam kwas L-askorbinowy w proszku w przypadku choroby ( w znacznie wyższych dawkach ), kiedy Twój organizm potrzebuje kilkadziesiąt tysięcy gram wit C, ale również kiedy po taką wit. C sięgniesz, zmieszaj ją z sokiem owocowym, w którym zawarte są bioflawonoidy. Są one niezbędne do synergicznego działania związku.

Bioflawonoidy to siła napędowa, która napędza kwas L – askorbinowy do działania. Witamina C więc to cały szereg substancji naturalnych wokół kwasu L – askorbinowego.

Najlepszą biodostępność, czyli najlepsze wchłanianie ma tylko jeden izomer kwasu askorbinowego – kwas L-askorbinowy.

Nie jest naturalne stosowanie suplementów, ale dzisiaj stało się koniecznie. Dlaczego? Ponieważ w masowej produkcji nie ma takiej możliwości, by owoce czy warzywa miały wysoką podaż witamin, w tym witaminy C. Jeśli się suplementować, to produktami z wysokiej półki, czyli tymi, kóre mają w sobie substancje ze źródeł naturalnych.

Substancje pozyskane ze źródeł naturalnych są o wiele lepsze aniżeli ze źródeł syntetycznych, ponieważ strukturą są najbardziej zbliżone do natury, a także występują w synergii z substancjami występującymi razem, a nie pojedynczo.

PYTANIA OSTATNIO OTRZYMANE I ODPOWIEDZI:

Co jest lepsze askorbinian cz kwas l-askorbinowy?

Moja odpowiedź: Askorbinian sodu jest idealny dla osób, które mają wrzody, nadżerki żołądka. Askobinian sodu – sól sodowa kwasu l-askorbinowego ( kwas askorbinowy + wodorowęglan sodu ) nie podrażnia śluzówki, natomiast trzeba pamiętać, że zobojętni kwas solny w żołądku, dlatego nigdy nie powinno się od razu po nim jeść, bo efekt trawienia białek będzie kiepski. Askorbinian sodu idealny jest do wlewów dożylnych i tylko taki powinno się w tym celu używać. Są również inne askorbiniany jak askorbinian wapnia, askorbinian magnezu, askorbinian potasu. Te formy są odpowiednie do przyjmowania ich doustnie między posiłkami. Kwas L-askorbinowy jest odpowiednim izomerem kwasu askorbinowego, a więc tym który występuje naturalnie. To nie oznacza, że askorbiniany mają w sobie inny izomer. To jest ten sam, biowchłanialny. I to ten właśnie kwas l-askorbinowy służy do pobudzenia produkcji kwasu solnego przed posiłkami białkowymi. Jeśli będziemy go używać do 5 gram na raz i rozcieńczymy go w wodzie plus dodamy trochę soku z jabłka, czy cytryny, to nie podrażnimy żołądka, który ma zdrową śluzówkę. Askorbinian sodu więc można używać w naprawdę dużych ilościach doustnie nawet, powyżej 5 gram, a kwas L-askorbinowy do 5 gram. To mój wniosek na podstawie doświadczenia. Każdy może mieć inny. Zapotrzebowanie organizmu na wit c podczas infekcji może być nawet do 30-60 gramów na dzień. Nasycenie organizmu wit c objawia się lekkim rozwolnieniem, wtedy trzeba zmniejszyć sobie dawkę.

Jaką polecam?

PROFILAKTYCZNIE Z BIOFLAWONOIDAMI – W TABL. https://eu.calivita.com/products/c-1000-plus

PROFILAKTYCZNIE Z L-GLUTHATIONEM, L-CYSTEINE I L-LYSINE I BIOFLAWONOIDAMIhttps://www.nutriadvanced.co.uk/ultra-potent-c-powder-232g.…

CZYSTY ASKORBINIAN SODU LUB KWAS L-ASKORBINOWY – można zakupić czysty do analizy, te formy będą przydatne w przypadkach infekcji.

DLA DZIECI WIT. C W PŁYNIEhttps://eu.calivita.com/products/liquid-c–bioflavonoids-with-rose-hips

A jak brać tą w proszku?

Uważam, że profilaktycznie (jak się wychodzi, do pracy, na wyjazdy itp.) można sobie przyjmować wit C w tab. czy kaps. Jeśli chcemy wzmocnić produkcję kwasu solnego, to małe ilości kwasu l askorbinowego w proszku (500mg – 5gramów) pół godziny przed posiłkiem będzie super wypić rozpuszczone w szklance wody z sokiem z cytryny, sokiem jabłkowym czy 1/4 łyżeczki octu jabłkowego. Jeśli potrzebujemy dużych dawek, bardzo dużych, powyżej 25g-30g dziennie to askorbinian sodu ( lub inne askorbiniany ) w proszku są najkorzystniejsze ( doustnie ). Warto pamiętać o bioflawonoidach z wit C, albo stosować wyciągi z owoców jako proszek, albo sam kwas l-askorbinowy lub askorbinian sodu w proszku i dodać do niego sok owocowy (by choć dodać trochę bioflawonoidów) albo w tabl. kwas l-askorbinowy z bioflawonoidami z dzikiej róży, aceroli czy innych źródeł (camu camu). Więc zastosowanie i dobór zależy do potrzeb.

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI NADAL NIE WIESZ, JAKĄ WIT. C WYBRAĆ – kontakt@marzenakolano.com

 

Ukryte Terapie, cz.1 Jerzy Zięba – 15.07.2014

WYKŁAD I SEMINARIUM JERZEGO ZIĘBY W DUBLINIE 30 STYCZNIA 2016 – WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Ilość Komentarzy: 4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz mnie
Aktualne posty z mojego bloga mogą być dostarczane bezpośrednio na twój adres e-mail.
Aby otrzymywać najnowsze posty ...
Powered By WPFruits.com